Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
169
Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi Sayfası

Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi, bölümünde Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ahmet Turan Alkan Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ahmet Turan Alkan

Ahmet Turan Alkan, 1954 senesinde Sivas’ta dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimi bu şehirde bitirdiktan sonra 1972 senesinde A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdare bölümünden 1977 senesinde mezun oldu.

İlk köşe yazısını 1974 senesinde, Sivas’ta çıkan mahalli Anadolu gazetesi’nde yayına giren Ahmet Turan Alkan, Sivas Ülkü Ocakları Derneği aracılığıyla dört sayı yayına giren “Pusat” isimli “bülten-dergi”ye emeği geçti; 1976-1977 senelerı içinde “Fedai” adlı haftalık dergiyi yönetti ve paylaşımı yaptı.

O senelerda öğrenci hadiselerinın yoğunluğu sebebiyle fakülteye devamda zorluklarla karşılaşınca Sivas’ta yeniden yayınlanmaya başlayan “Hadiselerle Hakikat” gazetesi’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı; bu gazetede, yalnızca yazı işlerinde değil, bir gazetenin ve matbaanın gerektirdiği hemen her işte bilfiil tecrübe edindi. 1978 Yılında Ankara’da yayına giren Hasret ve Genç Arkadaş dergilerine kısa süre katkıda bulundu.


Mezun olduktan sonra Sivas’a dönen Ahmet Turan Alkan, Hakikat gazetesinde kadrolu fikir işçisi olarak iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1980’de askerlik hizmeti için Tatvan’a gitti. 1982 başında askerliğini tamamlayarak Sivas’ta bir muhasebe bürosunda üç yıl çalıştıktan sonra 1985 senesinde Cumhuriyet Üniversitesi’ne vazifeye başladı. Yüksek Lisans ve Doktorası’nın tamamlayarak İİBF Kamu Yönetimi bölümünde öğretim üyesi atandı.

1989 senesinde düzenli olarak başladığı yazarlık yaşamı boyunca muhtelif gazete ve dergilerde denemeleri yayınlandı; 19 basılı eseri bulunan yazar, halen Zaman Gazetesi’nde ve Aksiyon dergisinde yazı yaşamına sürdürmekte.

2008 senesinde Cumhuriyet Üniversitesi’nden emekli olarak akademik kariyerini noktalayan Ahmet Turan Alkan, aynı yıl İstanbul Üsküdar semtine taşındı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.