Orhon Murat Arıburnu Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
442
Orhon Murat Arıburnu Kimdir? Biyografi Sayfası

Orhon Murat Arıburnu Kimdir? Biyografi, bölümünde Orhon Murat Arıburnu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Orhon Murat Arıburnu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Orhon Murat Arıburnu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Orhon Murat Arıburnu

Orhon Murat Arıburnu, 1918 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Bursa Işıklar Askeri Lisesi’nden geçtiği Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdikten sonra girdiği Hukuk Fakültesi’ni bitirmeden, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne geçen Orhon Murat Arıburnu, Alman Filolojisi bölümünden ayrıldı.

Öğretmenlik, Tasvir-i Efkar Gazetesinde editörlük ve muhabirlik yaparak, İstanbul Belediyesi Hukuk İşleri Bürosu’nda çalıştığı sıralarda 1936 senesinden bu yana şiir yazmaya başladı.

Orhon Murat Arıburnu’nun şiirleri; Gün, Varlık, Genç Nesil, Yeditepe, Küçük Dergi, Yenilik, Gelecek dergileri ve gazetelerde yayımlandı. 1940 senesinde ilk kitabı Kovan basıldı. İlgi gören şiirleri diğer dillere de çevrilerek yayımlandı. 1947 senesinde dünya çapında ilk kez “resimli şiir sergisi” açan Orhon Murat Arıburnu, 1945 senesinde ilk oyunculuk deneyimini edindi. 1950 senesinde yönetmenliğe başlayan Arıburnu, öte yandan da film senaryoları yazmaya başladı.


1970 senesinde üstüne aldığı Türk Sanatçılar Birliği genel başkanlığı ve Türkiye Edebiyatçılar Birliği genel sekreterliği görevlerini 2 yıl yürüten Orhon Murat Arıburnu, Türkiye Yazarlar Sendikası kurucu üyesi oldu. 1980 yıllından sonra yurt dışına giderek Almanya’da hem çeşitli oyunlar sahneye koydu, hem de tiyatro üzerine oyunculuk ve teknik dersler verdi. Sinema ve tiyatroyla uğraştığı zamanda şiir yazmayı bırakmayarak iki kitap daha yayımladı. Havacılık konusuna da ilgi duyan sanatçı, iki filmin yapımcılığını üstlendi.

Orhon Murat Arıburnu, 11 Nisan 1989 tarihinde vefat etti. Ölümünden sonra adına sinema ve şiir konulu Orhon Murat Arıburnu Ödülleri düzenlenmiştir. Mezarı Zincirlikuyu’da bulunmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.