Albert Bandura Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
1.022
Albert Bandura Kimdir? Biyografi Sayfası

Albert Bandura Kimdir? Biyografi, bölümünde Albert Bandura Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Albert Bandura Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Albert Bandura Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Albert Bandura

Albert Bandura, 4 Aralık 1925 senesinde Kanada’nın ufak bir kasabasında dünyaya geldi. Çok sınırlı kaynaklarla eğitimini bitirdi. Alan olarak psikolojiyi seçmesi tesadüfi ve şans eseri oldu. Bilhassa Bobo doll deneyiyle tanınmış, British Columbia Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra da Iowa Üniversitesi’nden 1952’de profesör doktor olmuştur.

Albert Bandura, 1953’te Stanford Üniversitesi’nde öğretmenlik yapmaya başlamıştır. Ailenin, sosyal çevrenin ve önceki kuşakların sosyal davranışlar üzerindeki tesirini irdelemiştir.

Öğrencisi Richard Walters ile sosyal öğrenme ve saldırganlık üzerine birlikte araştırma yapmışlardır. Bandura’ya göre insanın şiddete eğilimi salt onun doğasında olan bir durumdan değil; gözlem, taklit ve benzer çevresel etmenlerden de kaynaklanmaktaydı. Misal verilecek olursa, annenin sürekli olarak baba aracılığıyla dövüldüğü bir ailede büyüyen çocuk, ileride dayakçı bir eş oluyordu.


Bandura, çevresel etkenlere bi hayli fazla önem verdiği ve bireysel değişikliklar ile genetik yapıyı gözardı ettiği gerekçesiyle özellikle biyolojik ekolün psikologları aracılığıyla eleştirildi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.