Mustafa Necati Sepetçioğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
338
Mustafa Necati Sepetçioğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Mustafa Necati Sepetçioğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Mustafa Necati Sepetçioğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Mustafa Necati Sepetçioğlu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Mustafa Necati Sepetçioğlu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Mustafa Necati Sepetçioğlu

Mustafa Necati Sepetçioğlu, 1932 senesinde Tokat’ın Zile beldesinde dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Çeşitli kurumlarda memurluk ve idarecilik yaptı.

İlk romanlarında Malazgirt zaferinden başlayarak İstanbul’un fethine kadar Türk tarihini konu aldı, sonrakilerde ise Türkiye’de yaşanan toplumsal değişimi ve sonuçlarını anlattı. Eserlerindeki şiirsel anlatımı aracılığıyla geniş bir okuyucu kitlesine sahip olan Necati Sepetçioğlu’nun Anadolu fethini ve Türk devletinin kuruluşunu anlattığı romanları, bir döneme ışık tutmuş ve başucu kitapları içinde yer almıştı.

Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun tarihî romanlarının bunun yanında tiyatro oyunları da yer alıyordu. Trampacılar adlı oyunu İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenmişti. Oyun yazarlığında en önemli başarısını gösterdiği Büyük Otmarlar, önce İstanbul Üniversitesi Talebe Birliği Gençlik Tiyatrosu’nca sahneye konuldu. Ardından Avrupa Üniversitelerarası Tiyatro Festivali’nde en iyi oyun seçildi. ”Gece Vaktinde Gün Dönümü” ve ”Karanlıkta Mum Işığı” adlı kitaplarıyla 1980 senesinde Türkiye Milli Kültür Vakfı Kültür Armağanı’nı kazanan Sepetçioğlu, 1994’te İLESAM üstün hizmet beratı almış, 1998’de Atatürk Dil-Tarih Kurumu şeref kullanıcı hesabıne seçilmişti.

Mustafa Necati Sepetçioğlu, 10 Temmuz 2006 tarihinde yaşamını yitirdi.

Mustafa Necati Sepetçioğlu Eserleri – Kitapları

Can Ocağında Pişen Aş
Abdürrezzak Efendi
Menekşeler Ölmemeli
Bir Büyülü Dünya ki
Kilit
Anahtar
Kapı
Konak
Çatı
Üçler-Yediler-Kırklar
Bu Atlı Geçide Gider
Geçitteki Ülke
Darağacı
Ebemkuşağı
Sabır
Gece Vaktinde Gündönümü
Cevahir ile Sadık Çavuşun Buğday Kamyonu
Karanlıkta Mum Işığı
Güneşin Dört Köşesi
..Ve Çanakkale 1(Geldiler)
..Ve Çanakkale 2(Gördüler)
..Ve Çanakkale 3(Döndüler)
Kutsal Mahpus
Yesili Hoca Ahmed(üçleme)
Ergenekon Destanı
Büyük Otmarlar
Trampacılar
Köprü
Yunus Emre
Son Bloklar
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.