Sibel Tüzün Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
122
Sibel Tüzün Kimdir? Biyografi Sayfası

Sibel Tüzün Kimdir? Biyografi, bölümünde Sibel Tüzün Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Sibel Tüzün Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Sibel Tüzün Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Sibel Tüzün Kimdir Biyografi

Sibel Tüzün, 29 Eylül 1971 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İlk müzik eğitimlerine 1978 senesinde TRT İstanbul Çocuk Korosu’nda başlayan Sibel Tüzün, ortaokul zamanında de Gençlik Korosu’nda sürdü. Gökçen Koray, Cenan Akın, Yücel Elmas, Hikmet Şimşek gibi kıymetli öğretmenler ve koro şefleriyle çalıştı.

Liseyi Beşiktaş Atatürk Lisesi’nde okuyan Sibel Tüzün, bu sürede rock ve pop müzik ile alakadar olmaya başladı. 1986 senesinde Milliyet Gazetesi’nin gerçekleştirdiği Liseler arası Müzik Yarışması’na katılarak 3. oldu.Yarışma esnasında ünlü bestekar ve söz yazarı Melih Kibar ile tanışması ile kariyeri başlayan Sibel Tüzün, reklam filmleri seslendirmeye başladı. Ajda Pekkan, Nükhet Duru ve Erol Evgin gibi bir çok ünlü sanatçı’nın sahne çalışmalarında ve albümlerinde yer almaya başladı.

1988 senesinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Opera ve Konser Şarkıcılığı Bölümüne birincilikle alınan Sibel Tüzün, klasik müzikte öğrenciliği, jazz ve pop müzikte de yorumculuğu sürdürdü. 1991 senesinde profesyonel müzik yaşamına adım attı. TRT Altın Anten, Kuşadası Altın Güvercin Müzik Yarışması ve Eurovision Şarkı yarışmalarına katılarak ödüller aldı.

Raks Müzik Yapım ile 6 Aralık 1992 tarihinde anlaşma imzalayarak, 1993 senesinde Ah Biz Kızlar adlı ilk albümünü yaptı. Albümde kendi şarkılarının bunun yanında; Şehrazat, İskender Paydaş, Ümit Kuzer, Ozan Doğulu ve Kenan Doğulu’nun da eserleri vardı. Ah Biz Kızlar albümünden sonra 2 yıl boyunca yurt içi ve yurt dışında konserler yaptı. Eğitimine devam etmek için 1994 senesinde İngiltere’ye giderek Londra’da Robert Bricknell ile şan dersleri aldı.

1995 senesinde 2. albümü olan Nefes Kesen Aşklar‘ı çıkaran Sibel Tüzün, bu albümü ile de büyük bir satış rakamına ulaşmayı başardı. 1997 senesinde ise Arinna Müzik adlı şirketi kurdu.

1998 senesinde Hayat Buysa Ben Yokum adlı 3. albümü ile alışılmış tarzı dışında hard rock bir albüm yaptı. Ayrıca albümün prodüktörlüğünü de kendisi yapan Sibel Tüzün’ün Hayat Buysa Ben Yokum’un Charles Richards aracılığıyla çekilen klibi Fransız müzik kanalı MCM’de gösterilmiştir.

2001 senesinde ise Yine Yalnızım adlı albümünü Bay Müzik ile anlaşarak çıkardı.2002 senesinde yapımcı olarak yine Arinna Müzik’ le çalışmaya karar veren Tüzün, albümde bulunacak on şarkının da söz ve müziklerini hazırladı. Yine Yalnızım ile pop rock yaparak pop günlerine dönebileceğinin sinyallerini veren Sibel Tüzün, 2003 Mayıs ayı içinde piyasaya çıkan Kırmızı adlı albümü ile bunu gerçekleştirdi. Albüm; Kırmızı, Şikayet, Yediveren Gülü ve Peşindeyim gibi hitler çıkardı. Albümde bulunan Kırmızı, Yediveren Gülü ve Hakikaten şarkıları program yapımcısı Michael Kuyucu aracılığıyla Yunanca’ya çevrildi.

Kırmızı albümüne 5 klip çeken ve bazı kliplerinin yönetmenliğini de üstlenen Tüzün, 2004 yaz aylarında ise çok daha değişik bir projeye imza attı. Türkiye’de ilk defa remikslerin, Yunanca versiyonların, video-kliplerin, klip arkası fotoğraflarınin ve sanatçıyla yapılmış bir röportajın olduğu, bir CD ve bir VCD’den bir araya gelen Akdeniz müziği tarzındaki Kıpkırmızı adlı albümü Arinna Müzik aracılığıyla piyasaya sunuldu.

2004 yılı sonunda nota kitabı olarak da yayına giren “Kırmızı”’nın sonrasında, kızı Elaya’nın doğumu için albüm çalışmalarına bir süre ara veren Tüzün, 2005 Ekim ayında yine bir ilke imza attı. İlk tekli çalışması “Seviyorum, Seveceğim”, Türkiye’de ilk kez internet üzerinden MP3 formatında satışa çıktı. Albüm satış sayılarıyla dikkat çekmiştir.

2006 senesinde TRT aracılığıyla, Yunanistan’ın başkenti Atina’da tertip edilen 51. Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etmesi için seçilen Sibel Tüzün, yarışmada seslendirdiği Süper Star adlı şarkısı ile dikkatleri çekmeyi başardı. Yarışma’da 11. olduktan sonra; İsveç, Litvanya, Finlandiya ve Yunanistan’da konserler verdi.

Müzik dışında otomobil sporları ve yelkenle de ilgilenen Sibel, iki sezon ünlü rallici Ethem Genim’in co-pilotluğunu yaptı.

Sibel Tüzün, 2007 senesinde Çılgın Dershane Kampta sinema filminde Zeyna Yüksel kişiliğini canlandırarak oyunculuğa’da adım attı.

2012 senesinde Acun Ilıcalı’nın Survivor Ünlüler ve Gönüller adlı yarışma programına katıldı.

2014 senesinde Çılgın Dersane 3 filminde yine Zeyna rolünü oynadı.

Sibel Tüzün Evlilikleri

İlk evliliğini 1997 senesinde Levent Candaş ile yapan Sibel Tüzün 2001 senesinde boşandı.

2005 senesinde eski bankacı Engin Güven ile evlendi. Aynı yıl Elaya Amber adını verdikleri bir kızı oldu. 2010 senesinde boşandı.

Uzun süredir birlikte olduğu yapım prodüktörü Ender Balcı ile birlikte olan Sibel Tüzün 2013 senesinde 2. kez anne olarak Çınar adını verdikleri bir oğlu oldu. 8 Mart 2016 tarihinde Ender Balcı ile evlendiler. Lakin 6 ay sonra 30 Aralık 2016 tarihinde boşandılar.

Sibel Tüzün Albümleri

2010 Saten
2008 Aç Telefonu / Yaz Aşkı
2006 Superstar
2005 Seviyorum Seveceğim
2004 Kıpkırmızı – Remix
2003 Kırmızı
2001 Yine Yalnızım
1998 Hayat Buysa Ben Yokum Bu Yolda
1995 Nefes Kesen Aşklar
1992 Ah Biz Kızlar

Single

2005 Seviyorum, Seveceğim
2006 Süper Star” – Yunanca / İngilizce / Türkçe
2008 Aç Telefonu-Yaz Aşkı
2013 Saten – Remix
2014 Kaç Yıldan Geçti Aradan
2014 Le Le Le
2015 Aşk Bize Yeter (ft. İskender Paydaş)
2017 Senden İmzalı
2018 Anlamadın Di Mi?

2014 Çılgın Dersane 3 – Zeyna Yüksel
2010 Akasya Durağı
2007 Çılgın Dersane Kampta – Zeyna Yüksel

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.