Zühal Yorgancıoğlu Biyografisi

Zühal Yorgancıoğlu Biyografisi

27 Haziran 2018 0 Yazar: Biyografi

Zühal Yorgancıoğlu kimdir? Zühal Yorgancıoğlu biyografisi, Zühal Yorgancıoğlu sevgilisi veya eşi kimdir? Burcu nedir? Boyu, kilosu kaç, Zühal Yorgancıoğlu memleketi, Zühal Yorgancıoğlu kaç yaşında, Göz ve saç rengi nedir ve diğer tüm bilinmeyenler ile detaylı bilgiler sitemizde.. Biyografisi.org sitesi Zühal Yorgancıoğlu hakkında ki tüm bilgileri açık kaynak yayınlardan derleyerek okunabilir bir metin haline getirerek siz okuyucularımıza sunmaktadır. Zühal Yorgancıoğlu biyografisinde eksiklik veya hata olduğunu düşünüyorsanız lütfen konu altındaki yorum bölümünden bizlere katkınızı yapın.                                                                                          Zühal Yorgancıoğlu doğum tarihi: 1926
Zühal Yorgancıoğlu burcu:
Zühal Yorgancıoğlu mesleği: Tasarımcı
Modacı, tasarımcı

Dünyanın “Madam Z” diye tanıdığı ünlü modacımız
Zühal Yorgancıoğlu, 1926 yılında İzmir’de Bayraklı’da doğmuştur. Boşnak kökenlidir. Babası edebiyat öğretmenidir. Babasının memuriyeti dolayısıyla Konya, Ermenek ve Çumra’da da yaşamıştır. Daha 8 yaşında iken bez bebeklerine elbiseler dikermiş. Ortaokulu İzmir’de bitirmiş. İzmir Cumhuriyet Kız Meslek Lisesini bitirdikten sonra, Ankara Kız Meslek Yüksek Okulu’nda sanat ve tasarım eğitimi gördü 1947 yılında mezun oldu.

1946 yılında resim öğretmeni Mehmet Yorgancıoğlu ile evlenip 3 yılda 3 çocuk sahibi oldu. Eşinin işyerinde hem sanat öğretmenliği yaptı, hem de tasarım üzerine çalıştı. 1961 yılında Amerika’ya gidip 2 yıl Maryland Güzel Sanatlar Akademisi’nde moda tasarımları eğitimi aldı. O dönemde Washington Post’a da moda tasarımları çizmiş. Zuhal Yorgancıoğlu Amerika yıllarında hiçbir Türk modacının ismini piyasada göremeyince” Türkiye’ye döneceğim ve Türk sanatını dünyaya tanıtacağım “diye söz vermiş. 2 yıl sonra okul bitince yurda döndü ve kendi atölyesini kurdu. Bugün o sözü tutmanın gururunu yaşıyor. Yıllar önce dünyaca ünlü gazeteci Edgar Schneider, ‘Madame Z’ başlığını manşetlere taşımıştı. O günden beri de ‘Madame Z’ olarak tanınıyor. Onun defileleri dans, müzik, mizansen, dekor ile Türk kültür ve folklorunu yansıtan teatral gösterilerdir. 1963 yılında ilk defilesini yaptı.

Zuhal Yorgancıoğlu, Paris’ten, New York’tan kumaş getirmiyor. Oralarda açılan fuarları bile takip etmiyor. Çünkü modanın; eteklerin uzaması, kolların kısalmasıyla ilgili bir şey olduğuna inanmıyor. Kullandığı kumaşların tamamı yöresel el dokumaları ve Bursa ipeği. Ödemiş, Tire, Gaziantep ve daha pek çok yöreden kumaşlar topluyor. Giysilerde kullandığı oyaları köylü kadınlar yapıyor. ABD. Devlet Başkanı Ronald Reagan’ın eşi Nancy Reagan, John F. Kennedy’nin eşi Jackie Onassis, Linda Gray, Lindsay Wagner, Dalida, Ajda Pekkan, Emel Sayın, Nükhet Duru, Sibel Can, Müzeyyen Senar, Hülya Avşar gibi ünlüleri giydirdi.

2004 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İSMEK) ile Ören Bayan’ın düzenlediği “1. Makine Nakışı Yarışması”nda, juri başkanlığı yaptı.

2012 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ahmet Adnan porna
Saygun Sanat Merkezi’nde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu himayelerinde ‘Doğu’nun Gizemi, Batı’nın Rüyası’ başlıklı sergi düzenledi.

Zühal Yorgancıoğlu, Urla Güvendik’teki Ağa Han Mimari Ödülü’ne aday gösterilen evinde oturmaktadır.

Zühal Yorgancıoğlu, 1946 yılında Adalet Partisi kurucu üyesi olan Mehmet Yorgancıoğlu ile evlendi. Eşi 2011 yılında İzmir’de 91 yaşında vefat etti. Faruk Yorgancıoğlu, Haluk Yorgancıoğlu ve Müberra Yorgancıoğlu Soyer adlarında 3 çocuğu vardır.

Ödülleri :
İtalyanların moda alanında verdiği Maschera D’Argento ödülü
Türk Tanıtma Vakfı ödülü
Zühal Yorgancıoğlu

istanbul escort bayan