Ziynet Sali Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
261
Ziynet Sali Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ziynet Sali Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ziynet Sali Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ziynet Sali Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ziynet Sali Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ziynet Sali

Ziynet Sali, 29 Nisan 1975’te Kıbrıs’ta doğmuştur. Ziynet Sali, Uzun seneler ailesi ile Londra’da yaşamıştır. Küçük yaşta gittiği Manchester’de 6 yaşına kadar kalmış, 1981 senesinde döndüğü Kıbrıs’ta ilk, orta ve lise eğitimini tamamlamıştır. Çocukluğundan beri ilgi duyduğu müzik çalışmalarına ilk adımı lise eğitimi sırasında KKTC Kültür Bakanlığı Klasik Türk müziği korosunda görev alarak atmıştır.

Ziynet Sali, 1994 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı bölümünü kazanarak İstanbul’a gelmiş ve 1999 senesinde konservatuvardan dördüncülükle mezun oldu. Konservatuvar senelerında bir çok müzikhol ve eğlence yerlerinde sahne almış, bu sıralarda bir arkadaşı aracılığı ile zamanın popüler müzik yapım şirketi Dost Müzik’te çalışmalarda bulunmuştur. İsmini bir Yunanca şarkıdan alan “BA-BA” albümü müzik sektöründeki ilk denemesi olmuştur.

Sonraki üç yılda iyi bir Yunanca repertuvara sahip olmuştur. Bunun yanı sıra Yunancasını da geliştirmiştir. Bir süre sahne çalışmalarına ağırlık verdikten sonra iki dilde “Amman Kuzum” albümünü piyasaya çıkarmıştır. Ayrıca “Zordur Oğlum” isimli şarkısı ile “Eurodance 2007” isimli yarışmada Avrupa birincisi olmuştur. (Bu albüm piyasaya çıktıktan 15 ay sonra Chiculata şarkısı ilave edilerek yenilenmiş ve “Amman Kuzum+1 Chiculata” olarak düzenlenmiştir.) 2006 yılı Mayıs ayında üçüncü albümü “Mor Yıllar” piyasaya sürülmüştür ve bu albümle grafiğini yükseltmiştir.

Ziynet Sali, 2008 senesinin sonlarına doğru “Herkes Evine”yi piyasaya sürmüştür. Sezen Aksu, Sinan Akçıl gibi isimlerin şarkılarının olduğu Sali’nin albümü çıktığı andan bu yana büyük ilgi toplamıştır. Çıkış parçası, bunun yanı sıra albümle aynı ismi taşıyan parça büyük bir başarı yakalayarak Türkiye Bilboard listelerinde 2 numaraya kadar yükselmiştir. Sali’nin bu başarısının altında; Hande Yener, Gülben Ergen, Demet Akalın, İzel gibi isimlerin şarkılarının tadında şarkılar okuduğu ve İzel’in eski aranjörü Sinan Akçıl’la çalışması gerekçe olarak gösterildi. Sali’nin bunun bunun yanında Funda Arar ve İzel’le de yakın bir dostluğu mevcuttur.

Albümleri

2001 Ba-Ba
2004 Amman Kuzum
2005 Chiculata+1 (Amman Kuzum)
2006 Mor Yıllar
2008 Herkes Evine (2 CD)
2009 Bizde Böyle +Herkes Evine2009 Rüya
2010 Bize Yeter
2011 Collection
2012 Sonsuz Ol2012 Sonsuz Ol Remixes

Tekliler


Bizde Böyle
Rüya
Bize Yeter
Alışkın Değiliz
Çılgın Dershane Kampta – 2008
Son Osmanlı Yandım Ali – 2007
Kartallar Yüksek Uçar – 2007
Arka Sokaklar – Konuk Oyuncu
Cennet Mahallesi – Konun Oyuncu
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.