Ziya Selçuk Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
418
Ziya Selçuk Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Ziya Selçuk Kimdir?, biyografi bölümümüzde Ziya Selçuk Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Ziya Selçuk Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ziya Selçuk Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(2) (0)
Ad Soyad Ziya Selçuk
Meslek Siyasetçi
Yaşı 60 (1961-05-01)
Boyu 1,90
Kilosu 84 KG
Burcu Boğa
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Doktora
Eşi Rana Selçuk
Sevgilisi
Doğum Yeri Ankara

Ziya Selçuk Kimdir? Biyografi

Ziya Selçuk, 1 Mayıs 1961 tarihinde başkent Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimini Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde tamamlamıştır. Eğitimine devam etme kararı alarak yüksek lisansını da aynı okulda ‘Gelişim Psikolojisi’ alanında yapmıştır.  

Akademik kariyerine devam etme kararı alan Ziya Selçuk, doktorasını Hacettepe Üniversitesi’nde ‘Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik’ alanında tamamlamıştır. Ayrıca Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde ‘Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak da yer almıştır.  

Öğretim görevlisi oluşunun sonrasında kendini daha da ilerletmeye devam ederek ‘Doçent’ ve ‘Profesör’ unvanlarını başarıyla almayı başarmış ve çeşitli özel eğitim kurumlarının da kuruluşlarına imza atmıştır.  

TED Üniversitesi’nin kurucusu olan Selçuk, bununla birlikte Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı görevinde de bulunmaktadır. Bilhassa de müfredat ile alakalı reformu ile büyük bir ses getirmeyi de başarmış, bu başarısı üzerine 2003 ve 2008 senelerı aralığında Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı olmuştur. 

Ayrıca Özel Maya Okulları’nda da kurucu olan Prof. Dr. Ziya Selçuk, çeşitli alanlarda da araştırma yaparak büyük başarılara imza atmıştır.  

Araştırma konuları içinde özellikle davranış gözlemi, Rehberlik, iletişim, öğrenme, gelişim ve mizaç bulunmaktadır. İnsan İlişkilerinden Kendini Açma, Gelişim ve Öğrenme, Okul Deneyimi ve Uygulama, Dikkat Eksikliği ve Hiperaktif Çocuklar, Sınıf İçi Rehberlik Uygulaması isimlerinde kitaplar da yazmıştır.  

Türkiye Zeka Vakfı Yönetim Kurulu Üyeliği’nin bunun yanında, TUBİTAK Grup Yürütme Komitesi Üyeliği de bulunmaktadır.  

Evli ve 3 çocuk babası olan Ziya Selçuk, 9 Temmuz 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla da ‘Milli Eğitim Bakanı’ olarak atanmıştır. 

13 Mayıs 2020 Çarşamba 15:39 09 Aralık 2020 Çarşamba 15:36
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.