Ziya Osman Saba Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
313
Ziya Osman Saba Kimdir? Biyografi Sayfası

Ziya Osman Saba Kimdir? Biyografi, bölümünde Ziya Osman Saba Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ziya Osman Saba Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ziya Osman Saba Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ziya Osman Saba

Ziya Osman Saba, 30 Mart 1910 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Binbaşı Osman Bey, Paris askeri ateşesi idi. 8 yaşında iken annesini kaybetti. Bu kaybın hüznünü hep hisseti ve eserlerine görülmektediran Ziya Osman Saba, 9 yaşında yatılı öğrenci olarak kayıt edildiği Galatasaray Lisesi’nden 1931’de mezun oldu.

Ziya Osman Saba’nın ilk şiiri 1927’de, lise öğrencisi iken Servet-i Fünun’da Ziya imzasıyla yayımlandı. Lisede 1 yıl sınıfta kalınca bir alt sınıftaki Cahit Sıtkı Tarancı ile tanışma fırsatı bulması, edebiyat dünyasında ender görülen bir dostluğun oluşmasını sağladı.

Dostu Cahit Sıtkı’nın öğrencilik senelerından bu yana kendisine yazdığı mektupları bir araya getirmesi ile ilk basımı 1957’de yapılan Ziya’ya Mektuplar adlı ünlü kitap oluşmuştur. Ziya Osman Saba, 1928’de 6 lise arkadaşı ile birlikte (Yaşar Nabi, Sabri Esat, Cevdet Kudret, Vasfi Mahir Kocatürk, Muammer Lütfi, Kenan Hulusi Koray) Yedi Meşale isimli ortak kitap yayımladılar. Ziya Osman, kitabın başarısı üzerine Yusuf Ziya’nın desteğiyle çıkarılan ve yayımı sekiz ay süren aynı isimdeki derginin kurucu yazarları içinde yer aldı. Ömrü boyunca topluluğun şiir anlayışına bağlı kalan tek Yedi Meşaleci oldu. Derginin kapanmasından sonra şiirlerini Milliyet ve İçtihat’ta yayımlattı. Varlık Dergisi’nin kurulmasından sonra ise metinlerini orada yayımlatmaya başladı.

Sinir hastası olan kuzenine aşık olan Ziya Osman Saba, ailesinin itirazlarına rağmen liseyi bitirdiği yıl onunla evlendi. 12 yıl süren bu evlilik mutsuz ve karamsar olmasına yol açtı. Yüksek öğrenimini 1936 senesinde İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde bitirdi, aynı yıl İstanbul’da askerliğini yaptı.

Hukuk eğitimi sırasında öte yandan da Cumhuriyet Gazetesi muhasebe servisinde çalışan Ziya Osman Saba, çalışma yaşamına 1938 senesinde girdiği Emlak ve Eytam Bankası’nda uzun yıllar sürdü. 1943 senesinde ilk eşinden ayrıldı. Aynı yıl, Yedi Meşale’den sonra ilk kitabı olan Sebil ve Güvercinler adlı kitabı yayımlandı. ABC Kitabevi’nin paylaşımı yaptığı kitapta 66 şiiri yer almaktaydı. Ertesi yıl, çalıştığı bankada tanıştığı Rezzan Hanım ile evlenerek ağır ağır karamsarlığından kurtuldu. Bu evlilikten Orhan ve Osman isimli iki oğlu oldu.

Ziya Osman Saba, bankası aracılığıyla Ankara’ya tayin edilmesi üzerine bir süre bu şehirde yaşadıysa da İstanbul özlemi sebebiyle 1945 senesinde bankadaki görevinden ayrıldı. İstanbul’da Milli Eğitim Bakanlığı Basımevi’nde tashih şefi (düzeltmen) olarak çalıştı. 1947’de ikinci kitabı Geçen Zaman yayımlandı. Varlık Yayınları aracılığıyla basılan bu kitap, şairin “Sebil ve Güvercinler” kitabındaki şiirlerle 1943-1946 içinde yazdığı şiirlerin bir araya getirilmesinden oluşuyordu. 1950’de geçirdiği bir kalp krizi sebebiyle bu işi de bırakmak zorunda kalan Saba, yaşamının geri kalanında arkadaşı Yaşar Nabi’nin sahibi olduğu Varlık Yayınları’nın kitaplarını evinde basıma hazırlayarak geçimini sağladı.


Ziya Osman Saba’nın İlk hikâye kitabı Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi 1952’de yayımlandı.
Ziya Osman Saba, 29 Ocak 1957 tarihinde İstanbul’da bir kalp krizi sonucu Kadıköy’deki evinde yaşamını kaybeden şairin Nefes Almak adlı şiir kitabı ile Değişen İstanbul adlı hikâye kitabı ölümünden sonra basıldı.

Ziya Osman Saba, Eyüp Sultan’daki aile mezarına defnedilmiştir; fakat mezar bugün kayıptır.

Mustafa Miyasoğlu, Ziya Osman Saba adlı kitapta şiirlerini, yazılarını ve kendisiyle yapılan konuşmaları paylaşımı yaptı (1987). Mehmet Nuri Yardım, Ziya Osman Saba kitabını yazdı (1998) ve yazarın ile ilgili yazılanları Ziya Osman Saba Sevgisi kitabında topladı (2004). Mektupları, sohbetleri, yazıları Tahsin Yıldırım aracılığıyla hazırlanan Konuşanlar Bir Hüzünle Sesinde (2004) adlı kitapta bir araya getirildi. Ziya Osman Saba’nın Meşale ile Servet-i Fünun’da yayımlanmış, fakat kitaplarında yer verilmemiş şiirlerini içeren Bıraktığım İstanbul başlıklı kitap, 2005 senesinde Konur Ertop’un derlemesi ve eklemeleriyle Alkım Yayımevi aracılığıyla yayımlandı.

Ziya Osman Saba, şiirlerinde çocukluk ve ilk gençlik anılarına bağlılık, yaşamın ufak mutluluklarından duyulan sevinç, acıma duygusu, iyilik düşüncesi, İstanbul sevgisi, Allah’a şükran, ölüm gerçeğini kabulleniş gibi konuları, gözlemci ve dışavurumcu bir tarzla genelde hece ölçüsüyle, ama kimi zaman serbest ölçüyü de tercih ederek işlemiştir.


Ziya Osman Saba Eserleri

1928 Yedi Meşale (ortak kitap)
1943 Sebil ve Güvercinler
1947 Geçen Zaman
1957 Nefes Almak
Bir Yer Düşünüyorum
Çocukluğum
İstanbul
Deniz Kıyısındaki Kulübe
1952 Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi (öykü)
1957 Değişen İstanbul (öykü)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.