Zeynep Talu Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
183
Zeynep Talu Kimdir? Biyografi Sayfası

Zeynep Talu Kimdir? Biyografi, bölümünde Zeynep Talu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Zeynep Talu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Zeynep Talu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Zeynep Talu

Zeynep Talu, 15 Şubat 1967 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Babası yazar, çevirmen ve eleştirmen Selahattin Hilav ve annesi söz yazarı Çiğdem Talu’dur. 1970 senesinde o 3 yaşında iken anne ve babası boşanırlar. İlkokulu Işık Lisesinde, ortaokul ve liseyi St. Benoit Fransız Kolejinde okudu. 8 yaşında özel piyano eğitimi almaya başladı. 12 yıl bu eğitimini hocası Yıldız Sarıçetin ile sürdürdü.

16 yaşındayken 28 mayıs 1983 tarihinde annesini kanserden kaybeden Zeynep Talu, annesi öldükten sonra uzun süre şarkı bestesi yazamayan Melih Kibar’ın 1984 senesinde bir gün elinde getirdiği besteye söz yazmasını istemesiyle söz yazarlığına ilk defa ”Neden Sanki Neden” şarkısıyla başlamıştır. Annesinin ilk yazdığı şarkıyı Nilüfer okumuştu seneler önce, yine bu ilk şarkıyı da Nilüfer okudu.


Zeynep Talu, 1990 yılına kadar çeşitli firmalarda basın, halkla ilişkiler ve reklam hususunda yürüttüğü çalışmaların bunun yanında şarkı sözü yazmaya sürdü. 1990 senesinden sonra profesyonel yaşamına söz yazarı ve müzik prodüktörü olarak sürdü. Melih Kibar ile birlikte Polonya/Sopot şarkı müsabakasında ve Eurovision şarkı müsabakasında Türkiye’yi temsil eden eserleri hazırladı. Ağırlıklı olarak Garo Mafyan’la çalışmaya başladı. Birlikte bir çok hit şarkıya imza attılar. Bugüne kadar çeşitli Türk bestecilerin eserlerine ve birden çok yabancı parçaya yazdığı kelimelerin sayısı 800’e yakındır.

Zeynep Talu, popüler sanatçılara yazdığı şarkıların dışında İstanbul Devlet Opera ve Bale’since sahnelenen ”Hayal Yolcuları” adlı müzikale, başrolde Nurseli İdiz’in oynadığı Cahide müzikaline, çeşitli yabancı müzikal çizgi filmlerin Türkçe versiyonlarına ve Şehir Tiyatroları aracılığıyla sahneye konan ”Kantocu” adlı müzikale şarkı kelimeleri yazdı.

Zeynep Talu 2010 senesinde sahnelenen ”Seni Seviyorum Mükemmelsin Şimdi Değiş” adlı Amerikan asıllı müzikalin Türkçe şarkıları yazdı.

2011 senesinde Zeynep Talu Sanat Atölyesi’ni kuran Zeynep Talu, burada, müzik ve sahne sanatları alanında yürüttüğü çalışmaların bunun yanında şarkı sözü yazarı ve müzik prodüktörü olarak da çalışmalarına sürdürmekte.

2012 senesinde Senaryosu Kürşat Başar aracılığıyla yazılan, Mehmet Ergen aracılığıyla yönetilen ”Bizim Şarkımız” adlı müzikal oyun, Zeynep Talu’nun yapımcılığını üstüne aldığı ilk tiyatro projesidir. Şubat 2012’de sahnelenmeye başlayan müzikal oyunda 70’lerin en bi hayli beğeni alan parçalarını bir kez daha günümüze taşıyacak.

Zeynep Talu, bunun yanı sıra müzik telif hakları alanında faaliyet gösteren meslek birliği MSG’de 4 yıl yönetim kurulu başkan yardımcılığı, 2 yıl da başkanlık görevinde bulundu.

Zeynep Talu, tekstilci eşi Özcan Çetinsoy’dan 28 ağustos 2012 tarihinde boşandı. Bir kız çocukları mevcuttur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.