Zeynep Dizdar Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
115
Zeynep Dizdar Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Zeynep Dizdar Kimdir? Biyografisi, bölümünde Zeynep Dizdar Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Zeynep Dizdar Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Zeynep Dizdar Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Zeynep Dizdar

Zeynep Dizdar, 14 Temmuz 1976 senesinde Kadıköy’de dünyaya geldi. İlk albümü “Yolun Açık Ola” ile 1997 senesinde profesyonel müzik yaşamına adım attı. Albümdeki “Vazgeç Gönül” adlı şarkısı ile o senelerda radyo ve müzik listelerinde ilk sıralara yerleşen Zeynep Dizdar, bu şarkı ve albümle birlikte müzik otoritelerinden de yüksek puan aldı.

Albümde “Nerede Olursan Ol” isimli şarkısına çektiği video klibiyle elektronik müziğin Türkiye’de ki ilk emsallarinden birini de hayranlarına sunmuş oldu.

Albümde bulunan ve hayvanlar için yazılan ve bestelenen ender şarkılardan birisi olan “Bir Hayvanın Günlüğünden” ile de Dizdar, hayvan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu da göstermektedir.

Müzisyen ve yorumcu kimliğini “Yolun Açık Ola” ile birlikte ispatlayan Zeynep Dizdar, bu çıkışın sonrasında müzik dünyasında yaşanan olumsuzluklar sebebiyle yeni albümü için 8 yıl beklemek zorunda kaldı. Bu süre zarfında müzikten kopmayan ve sahne performanslarına devam eden sanatçı 2005 senesinde ikinci stüdyo albümü “İlle De Sen”i çıkardı ve bu albümün çıkış parçası “Zehir Gibi” ile tekrar dikkatleri çekmeyi başardı. Ozan Çolakoğlu’nun prodüktörlüğünü yaptığı ” İlle De Sen” albümü Sarı Ev ve Sony BMG ortak yapımıdır. Albüm 10 şarkıdan oluşmuş; “İlle De Sen”, “Yok Yok”, “Zehir Gibi” ve “Yüreğimdeki Yağmurlar” adlı şarkılar kliplendirilmiştir. Dönemin en büyük hitlerinden olan “Yok Yok” ve “Zehir Gibi” nin söz ve müziği Zeynep Dizdar’a aittir.

2007 yılı temmuz ayında ön çalışmaları başlayan 3. albümü “Sana Güvenmiyorum” ise bir yıl sonra 2008 yılı temmuz ayında müzik marketlerde ki yerini almıştır. Birbirinden güzel 11 şarkının olduğu bu albümün prodüktörlüğünü Ozan Çolakoğlu ve Barış Büyük üstlenmiştir. Sarı Ev ve Erol Köse ortak çalışması olan albümün aranjelerinin büyük bir kısmı Serkan Dinçer ve Ozan Göktekin imzası taşımaktadır. Albümün çıkış şarkısı “Sana Güvenmiyorum” un sözü ve müziği Emre Kaya imzası taşımakta olup kliplendirilen ilk eser olmuştur. Zeynep Dizdar besteci kimliğini bu albümde daha da ileriye taşıyarak 5 şarkıya imzasını atmıştır. Bunlardan “Boşver” adlı şarkısı albümde kliplendirilen 2. şarkısıdır. Sanatçı katıldığı birden çok programda albümde kliplendirilmeyen ama o dönem radyolarda çok fazla çalınan “Aşk Bu” adlı şarkısının en favori eseri olduğunu belirtmiştir.

Zeynep Dizdar, 2009 yılı kasım ayında Seyhan Müzik etiketiyle sözü ve müziği kendisine ait olan “Aşkın Büyüsü” adlı single çalışmasını çıkarmıştır. Şarkının aranjesi Suat Aydoğan aracılığıyla yapılmış olup klibi Eyüp Dirlik aracılığıyla çekilmiştir.

Sanatçının 4. albümü “Hayat Benim Elimde” 2010 yılı temmuz ayında Erol Köse Exclusive etiketiyle sevenleriyle buluştu. Toplam 13 şarkının olduğu albümün çıkış şarkısı söz ve müziği sanatıçıya ait “Hayat Benim Elimde” olmuştur. Prodüktörlüğünü Erol Köse’nin yaptığı albümde önceden yalnızca sanal ortamda satışa sunulan “Aşkın Büyüsü” adlı şarkıda yer almıştır. Sanatçı bu albümde ilk kez bir cover yaparak sözü Sezen Aksu’ya müziği Onno Tunç’a ait olan “Bir Çocuk Sevdim” adlı şarkıyı seslendirmiştir. Albümde ki bir diğer yenilik ise sanatçının kendisi için özel bir logo tasarlatması olmuştur. İlk olarak “Hayat Benim Elimde” adlı şarkısını kliplendiren sanatçı ikinci klibini takipçilerinin yoğun isteği ışığında “Bir Çocuk Sevdim” adlı şarkısının akustik versiyonuna çekmiştir.

Sanatçının 5. Albümü ”Viraj” 2011 yılı temmuz ayında Erol Köse Exclusive etiketiyle müzikseverlerle buluştu. Toplam 8 şarkının olduğu albümün çıkış şarkısı söz ve müziği Serkan Dinçer’e aranjesi Gürsel Çelik’e ait ”Uyandırma” olmuştur. Prodüktörlüğünü Erol Köse’nin yaptığı albümde genelde dans şarkılarına yer verilmiştir. Slow şarkı olarak sözü ve müziği Halil Koçak’a aranjesi Erman Tazegül’e ait olan ”Su Akar Yolunu Bulur” klip çekilmeden sanal ortamda çok büyük ilgi görmüş ve slow radyolarda zirveye kadar çıkmıştır. Albümde sanatçı sözü ve müziği kendisine ait olan bir şarkıya yer verirken bir tanede cover yapmıştır. Albümün ilk video klibi Eyüp Dirlik aracılığıyla ”Uyandırma” adlı şarkıya çekilmiştir. Erol Köse Exclusive ile anlaşma fest etmesiyle bu albüme başka klip çekilmemiştir.

Sanatçının 6. Albümünü 2011 Aralık ayında “2012” isimli single çalışmasını Kaya Müzik etiketiyle müzik piyasasına sürmüştür. Albümde bulunan şarkılardan birisi olan ”Venüs” ün kelimeleri ve bestesi Zeynep Dizdar’a aittir. Murat Onbul Yönetmenliğinde Bakırköy’de bir tiyatro sahnesinde bu şarkıya klip çekilmitir. Albümdeki bir diğer şarkı ise ”Kendine İyi Bak”dır. Bu şarkının sözü ve bestesi ise Emrah Albayrak’a aittir.

Zeynep Dizdar, son kez 2012 yılı Kasım ayında Dj Murat Uyar ile birlikte çalışarak “Maske isimli single’sini DMC Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Maske’nin sözü ve bestesi Emre Kaya’ya Şarkının klibi Avusturalya’nın Melbourne eyaletinde 2 günde çekilmiştir. Klibin yönetmenliğini Alper Kasap üstlenmiştir. Ayrıca “Maske”‘nin Club ve Dance olmak üzere 2 versionu daha bulunmaktadır.

İyi bir vokal olmasının bunun yanında çok da iyi bir besteci olan Zeynep Dizdar, 2006 senesinde Zeynep Mansur’un “Sen Nasıl İstersen” albümü için sözü ve müziği kendisine ait olan “Yarım Kalan Aşk”, 2007 senesinde Reyhan Karaca’nın “İmza” albümü için “Heves”, 2010 senesinde Suat Aydoğan’ın “Müziktir Herşeyi Anlatan” albümü için “Ben Senin İçin Varım” ve Bulut Duman’ın çıkış şarkısı “Mızrak”ı, 2011 senesinde Faruk K’nın Fark albümü için Adalet Yerinde şarkısını hazırlamıştır.

“Benim hedefim popüler yüz olmak yerine asıl işim olan müzikde kalıcı olmak; bunun içinde dünya standartlarında ki yıldızları takip ediyorum” diyen yorumcu dünya starlarını kendisine örnek aldığını da belirtmektedir…

Albümleri


1998 Yolun Açık Ola
2005 İlle De Sen
2008 Sana Güvenmiyorum
2010 Hayat Benim Elimde
2011 Viraj
2009 Aşkın Büyüsü
2012 2012
2012 Maske
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.