Zerrin Özer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
105
Zerrin Özer Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Zerrin Özer Kimdir? Biyografisi, bölümünde Zerrin Özer Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Zerrin Özer Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Zerrin Özer Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Zerrin Özer

Zerrin Özer, 4 Kasım 1957 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. 1970’li senelerın ileri gelen sanatçılarından Tülay Özer’in ufak kardeşidir. İlk, orta ve lise eğitimini bu ilde bitirdi. Anne ve babasının ayrılığı çocukluk senelerının mutsuz geçmesinin en büyük sebebi oldu.

Zerrin Özer’in Müziğe olan tutkusu Amerikalı şarkıcı Janis Joplin hayranlığı ile büyüdü.

Zerrin Özer, Kendi çalışmasıyla 1975’te katıldığı TRT müsabakasında birinci olmasının verdiği heyecan ve cesaretle müziğe yoğunlaştı.Bu yolda ablası Tülay Özer’in büyük desteğini arkasına aldı.İlk plağı olan Bizler ve Sizler – Yalvarırım adlı 45’liği 1976 senesinde, uzun yıllar bağlı kalacağı Kent Plak aracılığıyla yayınlandı. Takip eden zamanda, Türkiye’nin en ünlü orkestrası, İstanbul Gelişim Orkestrası ile caz ve dans müziği yaptı.


1979 senesinde ilk dikkat çeken çalışması Esin Engin aranjeli, kelimelerinde ve müziğinde Orhan Gencebay imzası bulunan ‘Gönül’ ile patlama yaparak, 1980 senesinin 45’liği seçilen ikinci ve son 45’liği “Gönül – Yaman Olurum” ile Altın Plak ödülünü almaya hak kazandı. 1980 senesinde ilk albümü “Seni Seviyorum” adıyla piyasaya çıktı, onu aynı yıl içersinde “Sevgiler” izledi. Artık kapılar açılmıştı. Hem de Paris’e kadar … 1982 senesinde, Paris’te, Eyfel Kulesi’nde, ‘Binbir Gece’ adı altında Türkiye’yi tanıtıcı konserler verdi. Sadece bununla da kalmadı, bir yıl sonra Paris’teki Olympia’da bir resital için sahneye çıktı.

Zerrin Özer, 1981 senesinde “Ve Zerrin Özer” albümüyle arabeske yöneldi. Bu yöneliş sanatçıya olan ilgiyi artırdı. 1982’de “Gelecek Misin?”, 1984’te “Mutluluklar Dilerim”, 1985’te “Evcilik Oyunu” ve “Kırmızı” adlı albümleri çıktı. Kırmızı albümünde “Eminem” ve “Dom Dom Kurşunu” şarkılarını “İntuv Ene” ve “Herkese Merhabalar Ya Habeyip” adlarıyla Arapça seslendirdi. 1987 senesinde son LP’si “Dayanamıyorum” adlı albümü çıktı. Ertesi yıl çıkan “Dünya Tatlısı” albümüyle (ilk CD’si) yeniden pop müziğine dönüş yaptı. 1990 senesinde çıkan “İşte Ben” albümüyle en iyi albüm ödülünü kazandı. Aynı yıl müzisyen Alper Önal’la evlendiyse de ertesi yıl boşandı. 1991 senesinde “Sevildiğini Bil” albümü yine çok sattı fakat ertesi yıl çıkan “Olay Olay” albümü beklediği ilgiyi görmedi ve bu hayalkırıklığı sanatçının müziğe birkaç yıl boyunca küsmesine yol açtı.

1996 senesinde “Zerrin Özer” albümüyle müziğe dönen sanatçı, ertesi yıl “Zerrin Özer 97” albümünü çıkardı. 2000 senesinde yaptığı “Bir Zerrin Özer Arşivi” best of albümüyle ikinci kez en iyi albüm ödülünü kazandı. 2001 senesinde yine eski şarkılarından bir araya gelen “Ben” çift CD&MC olarak piyasaya çıktı. Peşpeşe piyasaya sürülen bu iki albümüyle toplam 1,5 milyonu aşkın satış gerçekleştirdi. Ertesi yıl yaptığı “Ölürüm Ben Sana” albümü beklediğini veremese de, 2005 senesinde yaptığı “Ve Böyle Bir Şey” türkü-caz albümüyle beklenen ilgiyi gördü. Bu albümü de Altın Plak’la ödüllendirildi. Sanatçı, 2006 senesinde Levent Süren ile evlendi. Sanatçı, Ajda Pekkan, Nilüfer, Sezen Aksu ve Nükhet Duru ile birlikte Türk Pop Müziği’nin önemli isimlerinden biri olarak anılmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.