Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
299
Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi Sayfası

Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi, bölümünde Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Zeki Ömer Defne Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Zeki Ömer Defne

Zeki Ömer Defne, 1903 senesinde Çankırı’da dünyaya geldi. Ankara Muallim Mektebi’nden mezun olduktan sonra ilkokul öğretmeni olarak görev yaptı. Daha sonra dışardan bitirme sınavları yoluyla lise öğretmenliğine geçti. Kastamonu Lisesi’nde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği ve yöneticilik yaptı.

İstanbul’da Kabataş Lisesi’nde de çalıştı. Sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü 1939 senesinde bitirdi. Daha sonra sırasıyla Galatasaray Lisesi’nde, Alman Lisesi’nde, Şişli Terakki Lisesi’nde ve Harp Akademisi’nde edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı.

İlk şiiri 1923’de Halk Yolu dergisinde yayınlandı. Halk Edebiyatı geleneklerine bağlı ve hece ölçüsünde çağdaş şiirler yazdı. 1940’dan başlayarak Çınaraltı, Sanat ve Edebiyat, Hareket, Ün, Şadırvan, Edebiyat Dünyası gibi dergilerde şiirleri paylaşımı yaptı. 1969 senesinde Galatasaray Lisesindeki görevinden emekli oldu. 1970’lerde şiirleri daha çok Varlık dergisinde görüldü.


Anadolu’yu şiirlerinin ana teması olarak aldı. Yurt güzellemeleriyle tanındı. Yazdığı yurt güzellemeleri şiirlerinde Erzurum, Eğin, Ilgaz, Isparta, Bursa, İstanbul, Konya illerini çeşitli donanımlarıyla tanıttı.

Güçlü bir anlatıma ve hassasğa sahip olan Zeki Ömer Defne’nin şiirleri fakat 1970’lerden bu yana kitaplaşmaya başlamıştır.

Zeki Ömer Defne, 1992’de Aralık ayında vefat etti.


Zeki Ömer Defne Eserleri (Bazıları)

Şiirleri

1971 Denizden Çalınmış Ülke
1985 Sessiz Nehir
1988 Kardelenler
Ilgaz
Orta Anadolu
Ziller Çalacak
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.