Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
543
Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yusuf Hayaloğlu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yusuf Hayaloğlu

Yusuf Hayaloğlu, 1953 senesinde Tunceli’de dünyaya geldi. Parasız yatılı sınavında Türkiye ikincisi oldu ve Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı okudu. Bir kısmı Elâzığ’da geçen lise eğitiminden sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde resim eğitim hayatına başladı. Bir yandan da Cağaloğlu matbaalarına grafik işleri ve bijuteri atölyelerine takı-aksesuar modelleri yapıyordu. 1972 senesinde, üniversite eğitim hayatına ara vererek evlendi. Askerliğini Bornova, Burdur ve Konya 2. Ordu Karargahı’nda ressam olarak yaptıktan sonra Elazığ’da ulusal bir gazetede muhabirlik yaptı.

Daha sonra İstanbul’a geri dönen Yusuf Hayaloğlu, Yılmaz Güney ile tanışıp Güney Filmcilik’te çalışmaya başladı. 3 yıl boyunca burada senaryo, öykü, roman, afiş, poster ve kartpostal hazırlanmasında görev aldı. Güney dergisiyle yolculuğu sürerken gelen 12 Eylül sürecinde o da geçti Nizamiye kapılarından. Çıktığında, Cağaloğlu’nda açtığı atölyesinde, matbaa ve yayınevlerine resim-grafik işleri yapmaya sürdü.


Yusuf Hayaloğlu, kız kardeşi Gülten’in 1986 senesinde Ahmet Kaya ile evlenmesi yaşamında yeni bir dönüm noktası oldu. Ahmet Kaya’nın, onun senelerdır karaladığı ve bir kenara koyduğu şiirlerle tanışmasıyla, aralarında 13 yıl sürecek bir üretim ortaklığı başladı. Bu zamanda; Yorgun Demokrat, Adı Bahtiyar, Ayrılık Hediyesi, Hani Benim Gençliğim, Başım Belada gibi birden fazla esere imza atarak, bir döneme damga vurdular. Yusuf Hayaloğlu bunun bunun yanında; Dağlarda Kar Olsaydım, Nankör Kedi, Sen Ağlama Yar gibi şarkılar yapıp Ferhat Tunç, Fatih Kısaparmak, İbrahim Tatlıses ve Müslüm Gürses’e kadar birden fazla sanatçı ile çalıştı. 1999 senesinde Ahmet Kaya için yazdığı Giderim yılın şarkısı oldu.

Ahmet Kaya’nın Türkiye’den ayrıldığı yıl Ah Ulan Rıza isimli ilk albümünü çıkardı. 2002’de Gözleri İntihar Mavi isimli ilk şiir kitabını paylaşımı yaptı. Kitabı 48. baskıya ulaşarak bir rekora imza attı. Lakin art arda gelen ağabeyinin, Ahmet Kaya’nın ve annesinin ölümü ile sıhhatini büyük ölçüde kaybetti. Her şeye rağmen eserlerini yaratmaya sürdü.

İkinci albümü Bir Acayip Adam’ın da ilki gibi satış rekorları kırmasıyla bu kez Flash TV, Radyo Barış, Kral TV ve Su TV’de programlar yapmaya başladı. Bir yandan da yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konser ve dinletilerle şiirlerini halka ulaştırdı, ödüller aldı.

Yusuf Hayaloğlu, 3 Mart 2009 tarihinde Akciğer kanseri nasıl tedavi edileceği gördüğü Bakırköy Acıbadem Hastanesi’nde sabaha karşı çoklu organ yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu. Cenazesi Küçükarmutlu Cemevi’nde ve Yeniköy Merkez Camisi’nde tertip edilen iki merasimin sonrasında Yeniköy Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Mine Hayaloğlu ile evli olan Yusuf Hayaloğlu, Deniz, Hazan ve Can adında üç çocuk babasıydı. Vefatından sonra ailesi aracılığıyla derlenen Dur… Ağlama Gözlerim adlı şiir kitabı 2010 senesinde yayımlandı.


Yusuf Hayaloğlu Kitapları

2002 Gözleri İntihar Mavi
2010 Dur… Ağlama Gözlerim

Yusuf Hayaloğlu Şiirleri

Ah Ulan Rıza

Ah Ulan Rıza
İstanbul Acılar Kraliçesi
Demek Şimdi Gidiyorsun
Ayrılık Hediyesi
Asi Bir Küheylan
Kim Susturabilir
Topal Sevda
Yüreğim Kanıyor
İncinen Gurur

Bir Acayip Adam

Herkese Merhabalar Nalan
Neylersin
Hangi Ayrılık
Bir İntihar Gibi
İşte Gidiyorum
Hayat Nedir Anne
Biz Üç Kişiydik
Bir Acayip Adam
Beni Düşün, Unutma
Dokunma Yanarsın
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.