Yusuf Güney Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
74
Yusuf Güney Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yusuf Güney Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yusuf Güney Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yusuf Güney Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yusuf Güney Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yusuf Güney

Yusuf Güney, 5 Haziran 1984 senesinde Trabzon’da dünyaya geldi. Yusuf Güney, ilk albümünü piyasaya sürmeden önce Londra’da yaşamaktaydı.

Londra’da bir şirkette pazarlama müdürlüğü yapan Güney, 4 yıl önce Türk pop müzik sanatçısı Rafet El Roman’ın Londra’da verdiği bir konserinde sanatçıyla tanışmasıyla müzik hayatına ilk adımlarını attı. O günden bu yana beste çalışmalarını hızlandırdı ve 2008 senesinde ilk bestesi “Aşk-ı Virane” Rafet El Roman’ın 2008 tarihli albümü Bir Roman Gibi’de kendine yer buldu.
Rafet El Roman ile bu şarkıda bir düete imza atan şarkıcı, bu parçaya çekilen video klipte de sanatçıya eşlik etti. Şarkı bi hayli başarılı oldu ve Billboard Türkçe Top 20 Listesi’nde tam 17 hafta bir numarada kaldı. 2009 senesinde tertip edilen geleneksel Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde de bu şarkı, “Yılın Şarkısı” seçildi.
Yusuf Güney, bu başarıların neticesinde Bir Sevda Masalı isimli ilk albümünü Rafet El Roman’ın prodüktörlüğünde 12 Şubat 2009 tarihinde Hüseyin Emre’nin sahibi olduğu Emre Plak’tan çıkardı.
Albümün ilk video klibi, sözü ve müziği Rafet El Roman imzası taşıyan “Heder Oldum Aşkına”ya çekildi. Bu şarkı Billboard Türkçe Top 20 Listesi’nde en yüksek olarak 2 numaraya kadar yükselirken, Avrupa Radyo Listesi’nde 99 numarada yer aldı. Mayıs ayında ise albümün ikinci video klibi olarak, sözü ve müziği şarkıcının kendisine ait olan “Aşkım Aşklarından Bulasın” seçildi ve bu şarkı da en yüksek olarak 6 numaraya yükseldi. Şarkıcının 10 parçadan bir araya gelen 2. albümü Aşka İnat, 3 Mayıs 2010’da yine Emre Plak’la çıkarıldı.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.