Yüksel Yalova kimdir?, nereli, kaç yaşında?

17.01.2022
453
Yüksel Yalova kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Yüksel Yalova kimdir?, biyografi sitemizde Yüksel Yalova kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Yüksel Yalova kimdir? kaç yaşında?, Yüksel Yalova kimdir? memleketi neresi, Yüksel Yalova kimdir? evi nerede, Yüksel Yalova kimdir? nereli, Yüksel Yalova kimdir? instagram, Yüksel Yalova kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Yüksel Yalova kimdir? Biyografi

Gerçek adı: Yüksel Yalova
Doğum tarihi: 13 Ağustos 1955
Doğum yeri: İstanbul
Boy: Bilinmiyor
Kilo: Bilinmiyor
Burcu: Aslan
Eğitim: Üniversite
İlişkisi: Evli (Ayşe Yalova ile)
Meslek: Eski Milletvekili, Devlet Bakanı, Oyuncu
İnstagram hesabı için tıklayın

Yüksel Yalova nereli? Kaç yaşında?

Yüksel Yalova hangi partili, aslen nereli, kızı kim? Yüksel Yalova Ayşen Yalova ilişkisi ne? Yüksel Yalova eğitim yaşamı, kariyeri kısaca yaşamı ve biyografi detayları kim kimdir bölümümüzde sizlerle birlikte olacak.

Yüksel Yalova yaşamı ve biyografisi

Yüksel Yalova Türk Akademisyen bunun yanı sıra Avukat, Oyuncu ve Siyasetçi Yazar kimliği ile tanınmaktadır. Ayrıca kızı Türkan Şoray’a benzerliği ile bilinen oyuncu Melike İpek Yalova’dır. Yüksel Yalova 1999 ve 2001 senelerı içinde Devlet Bakanı olarak görev yapması ile bilinmektedir.

Yüksel Yalova 13 Ağustos 1955 senesinde Aydın Karpuzlu İlçesi’nde dünyaya gözlerini açtı. Eğitim yaşamına Aydın’da başladı. Lise eğitimini bitirdiktan sonra üniversite eğitim hayatına İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde sürdü. Daha sonra eğitimini sanat kariyeri üzerine kurdu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nda eğitim aldı. Bu süreci ardından İstanbul Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Master, hemen sonrasında Doktora çalışması takip etti. Eğitim alanında çalışmalarını daima üst düzeyde tutan Yüksel Yalova Türkiye’de eğitimini bitirdiktan sonra Fransa Nice Üniversitesi’nde eğitim alarak Siyaset Bilimi ve Anayasa Hukuk kürsüsünde asistanlık yaptı.

Avukat Doçent Doktor Yüksel Yalova 1999 ve 2001 senelerı içinde Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Bir dönem Aydınspor’un Başkanlık görevini yürüttü. Sırasıyla 19, 20 ve 21 Dönemlerinde Anavatan Partisi Aydın Milletvekili olarak görev yaptı. 2001 senesinde TBMM Başkan Vekili oldu.

Yüksel Yalova kızı

Özel yaşamında Ayşe Yalova ile evlendi. Bu evliliğinden Melike İpek Yalova adında bir kız çocukları dünyaya gözlerini açtı. Melike İpek Yalova şimdilerde Türk dizi ve sinema oyuncusu olarak aktif görev almaktadır.

Kariyerinde sürekli olarak büyük adımlar atan Yüksel Yalova yakın tarihte Türk Fransız Kültür Derneği Başkanlık görevini sürdürmekle birlikte İstanbul Okan Üniversitesi Danışma Kurulu Üyeliği de yapmaktadır.

Yüksel Yalova 2011 yapımı olan” Entelköy Efeköy’e Karşı “sinema filminde ve 2009 “Vali” sinema filmlerinde Bakan rolü ile oyuncu olarak yer aldı.

Yüksel Yalova kitapları

  • Elektrik ve Türkiye Misal verilecek olursade Elektrik Dağıtım Hizmetlerinin Özelleştirilmesi
  • Türkiye Misal verilecek olursade Demir Çelik Sektöründe Dönüşüm ve İsdemir Uygulaması
  • Bilim ve Teknoloji Politikaları Işığında Türkiye
  • Türkiye Avrupa İlişkileri Işığında Özelleştirme
  • Avrupa Birliği Ortak Tarım Politikası ve Türkiye

Yüksel Yalova dizi ve filmleri

Yüksel Yalova oynadığı filmler aşağıda güncel olarak bulunmaktadır.

  • 2011 Entelköy Efeköy’e Karşı – Sinema Filmi
  • 2009 Vali-Sinema Filmi
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.