Yonca Lodi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
336
Yonca Lodi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yonca Lodi Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yonca Lodi Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yonca Lodi Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yonca Lodi Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yonca Lodi

Yonca Lodi, 17 Eylül 1974 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bölümünü Beşiktaş’ta geçiren sanatçı, ilk ve ortaokulu da burada bitirdi. Lise senelerında müzik ile uğraşmaya başladı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı.

Lise 2. sınıftayken müzik eğitimi almaya karar verdi ve Çağdaş Müzik Merkezi’nde eğitim almaya başladı. İki yıl boyunca da İstanbul Devlet ve Opera Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk’tan şan, solfej ve armoni dersleri aldı.

Yonca Lodi,1992 senesinde Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Şan Bölümü’ne dereceyle girdi. Bu bölümde Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi isimlerden ders alma şansını buldu.

Yonca Lodi, 1993 senesinde kendisi gibi konservatuvar öğrencileri olan dostlarıyla birlikte profesyonel müzik yaşamına başladı. Bir yandan da çeşitli reklam cıngılları ve farklı albümlerde vokal kayıtları yaptı. Festivallerde ve yarışmalara katılan sanatçı, çeşitli gruplarda caz ve pop ağırlık repertuarlar seslendirdi. 1996 senesinde “Asansör” adlı filmde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile “Budur Abi” adlı parçayı seslendirdi. 1999 senesinde kendi adını taşıyan ilk albümü müzik marketlerdeki yerini aldı.Albümün ilk çıkış şarkısı ”SANA BİRŞEY OLMASIN”büyük başarı kazandı. Yavuz Bingöl’ün “Üşüdüm Biraz” albümünde birlikte seslendirdikleri “Aşar Gidersin” adlı türkü ile farklı türlerdeki başarısını gösterdi. 2001 senesinde “AŞKTA VE AYRILIKTA” isimli albümünü piyasaya çıkardı. Albümde “ANLATMA” ve “BÜKLÜM BÜKLÜM” gibi parçalar kısa bir sürede liste başı oldu. Aynı albümde Sezen Aksu, Aysel Gürel ve Fuat Güner gibi isimlerle çalışma fırsatı bulmuştu.

Albümde bunun bunun yanında Yunan sanatçı George Alkeos’a ait olan “ANLATMA” adlı parçayı da seslendirdi. 2007 yılına gelindiğinde sanatçının “YOLUMU BULURUM” adını taşıyan albümü TMC etiketiyle müzikseverlerle buluştu.Bu albümde Çiğdem Talu,Melih Kibar ortak çalışması”ALDIM BAŞIMI GİDİYORUM” ve Aysel Gürel’in kelimelerini yazdığı ”HIÇKIRMALISIN” ve ”SAKLANMA” gibi şarkılar bi hayli ses getirdi. 2008 Yılının Yaz Aylarında Eski bir Sezen Aksu parçası olan ”YETER”i seslendirdi.Sadece dijital mekanlarda satışa çıkan parça satışlarda ilk sıralarda yer aldı. Çıkması heyecanla beklenen yeni albümünün içinde bulunan ”EMANET” adlı parça 2009 Yılının Kasım ayında dijital satış yapan yasal platformlarda satışa çıktı. Yorumcu son kez kariyerindeki 4. solo albümü ”MİLAT” ile 7 eylül 2010 tarihinde müzikseverlerle tekrar buluştu. Albümde ilk kez ”DÜŞTÜYSEK KALKARIZ” adlı parçaya klip çekildi.Sanatçı albüme adını veren,sözü müziği kendisine ait ”MİLAT” adlı parçayla başarı kazandı.2012 senesinde ”TON FARKI” adlı şarkısıyla birkez daha dinleyicisi ile buluştu.Aynı yıl ”BİR ÇOCUK SEVDİM” adlı şarkıyı bi hayli beğeni alan dizi için seslendirdi.

Yonca Lodi, son kez Ocak 2013’te “EDEBİYAT” adlı şarkısını dinleyicisinin beğenisine sundu. Son single çalışması olan “EDEBİYAT” şarkısı da kliplendirildi. Yorumcu yeni albüm çalışmalarına sürdürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.