Yılmaz Özdil Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
173
Yılmaz Özdil Kimdir Biyografi ve Hayatı

Yılmaz Özdil Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Yılmaz Özdil Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Yılmaz Özdil Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Yılmaz Özdil Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yılmaz Özdil Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Yılmaz Özdil kaç yaşındadır? 2 Ocak 1965 İzmir doğumlu Yılmaz Özdil, Girit göçmeni bir anne ile Aksaraylı bir babanın oğludur. Annesinin adı Nadide Özdil, babasının adı Veli Özdil olan yazarın Yıldırım adında bir de abisi mevcuttur. Özdil ailesi, dedeleri Süleyman Bey zamanında Aksaray’dan İzmir’e göç etmişlerdir.


Yılmaz Özdil Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Yılmaz Özdilnerelidir? Esasen İzmirli olan Türk gazeteci ve yazar, çocukluk ve gençlik senelerını da İzmir’de geçirmiş, ilk ve ortaokul eğitimlerini İzmir’de tamamlamıştır. Yılmaz Özdil, lise eğitimini İzmir Atatürk Lisesi’nde, üniversite eğitimini ise Ege Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu Gazetecilik bölümünde tamamlamıştır. 1985’te, üniversitedeki 3 senesinde okulun hentbol takımında yer almıştır. Yılmaz Özdil, o senelerda tanıştığı Hülya Hanım ile 1989 senesinde evlenmiş ve 1991 senesinde, Pelin ismini verdikleri bir kız çocukları olmuştur.


Yılmaz Özdil Meslek Hayatı

Yılmaz Özdil kimdir? Gazetecilik mesleğine, 1982 senesinde Yeni Asır gazetesinde muhabirlik yaparak başlamıştır. Daha sonra yine Yeni Asır ’da yayın yönetmeni olarak devam eden gazeteci, 1994 senesinde Yazı İşleri Müdürü olarak Milliyet gazetesine geçmiştir. Milliyet gazetesinde bir yıl görev yaptıktan sonra, yine aynı pozisyonda çalışmak üzere, 1995 senesinde Sabah gazetesine geçmiştir. 4 yıl sonra 1999’da, o dönem Fatih Çekirge’nin genel yayın yönetmenliğini yaptığı Star gazetesinin kuruluşunda yer almıştır.

Bir süre sonra Star’dan ayrılarak Sabah gazetesine geri dönen Yılmaz Özdil, ATV haber genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmiştir. ATV ve Sabah’ın TMSF’ye devrinin sonrasında Hürriyet gazetesine geçmiş, 2008 senesinde Uğur Dündar’ın sunuculuğunu yaptığı Star Ana Haber bülteninin yayın yönetmenliğini yapmaya başlamıştır. Bunun bunun yanında Hürriyet’in üçüncü sayfasında yazan Yılmaz Özdil, burada kaleme aldığı bir yazı yayımlanmayınca 15 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet’teki görevinden istifa etmiştir. Yazarlık kariyerine bir süre ara veren gazeteci, 10 Ekim 2014 tarihinde Sözcü gazetesine geçmiştir ve yazarlığa aktif olarak burada sürdürmektedir.


Yılmaz Özdil’in Kaleme Aldığı Kitaplar

Spor gazeteciliği de yapmış olan yazar Yılmaz Özdil, bir çok değişik kitaba da imza atmıştır. Bunlardan 2011 senesinde kaleme aldığı ve oldukça büyük beğeni alan “İsim, Şehir, Hayvan” kitabı satış rekorları kırmıştır. Bu başarısının sonrasında sonraki yıl yeni bir derleme ile “İsim, Şehir, Bitki” kitabı ile okuyucunun karşısına çıkmıştır. Kitaplarında kısa ve öz bir anlatım kullanan Özdil, arada bir sert, arada bir alaycı ve arada bir de hüzün verici vurgularıyla da gözleri üstüne topluyor. Yılmaz Özdil, 2013 senesinde “Beraber Yürüdük Biz Bu Yıllarda” adlı kitabını, 2014 senesinde da 17 Aralık süreci ve Gezi hadiselerinı kaleme aldığı “İsim, Şehir, Artist” adlı kitabını okurlarına sunmuştur.

2015 senesinde “Beraber Yürüttük Biz Bu Yollarda” kitabının sonrasında yine aynı yıl Türkiye tarihinin kadınlarının olduğu “Kadın” adlı kitabını çıkarmıştır. 2016 senesinde, Türkiye tarihinin farklı zamanlarında, değişik mekanlarde bulunan aynı düşünceye sahip adamların öyküsünü anlattığı “Adam” adlı kitabını yayımlamıştır. Özdil, bu kitabında herkesin adam olamayacağına vurgu yapmak maksadıyla, erkek yerine adam tabirini kullandığını belirtmiştir. Yazar kitapta, siyasetçilerden, oyunculara; şovmenlerden askerlere; piyanistlerden gazetecilere; hakemlerden olimpiyat şampiyonlarına; iş adamlarından yazarlara, hatta müzik gruplarına kadar herkese yer vermiştir.

Yılmaz Özdil, dikkat çekici bir kapak tasarımına sahip olan “Sen Kimsin?” isimli kitabını ise 2017 senesinde çıkarmıştır. Siyaset adamlarının bunun yanında, tarihi ve edebi bireylerin de olduğu bu kitabını, köşe yazılarındaki üslubuyla kaleme alan Özdil, son kez 2018 senesinde Mustafa Kemal isimli kitabını okuyucularına sunmuştur.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.