Yılmaz Köksal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
206
Yılmaz Köksal Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yılmaz Köksal Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yılmaz Köksal Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yılmaz Köksal Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yılmaz Köksal Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yılmaz Köksal

Yılmaz Köksal, 15 temmuz 1939 senesinde Kırşehir’de dünyaya geldi. İlkokulu bitirerek Osmaniye’den İstanbul’a geldi ve Tophane Sanat Enstitüsünde okudu. Bir süre gemilerde çalışarak Avrupayı dolaştı. Tunç Başaran’ın, Orhan Kemal’in eserinden sinemaya uyarladığı Murtaza filmi ile tanındı.

Yılmaz Köksal, uzun bir zaman ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin bi hayli beğeni alan oyuncularından biri oldu.


Senaryosunu Mehmet Arslan’ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaşımı yaptığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasının ürettiği ender kült filmler içindedır. (Film de Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler. Türk kahramanı Aybiçe “Kurt Kız” bu katliamın öcünü almaya yemin eder.)
1965-2005 senelerı içinde 182 filmde oynayan Yılmaz Köksal, birden çok filmin de konusunu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk yaşamına sürdürmektedir.

Yılmaz Köksal, 22 Ekim 2015 tarihinde kanserden dolayı yaşamını yitirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.