Yılmaz Erdoğan Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
196
Yılmaz Erdoğan Kimdir Biyografi ve Hayatı

Yılmaz Erdoğan Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Yılmaz Erdoğan Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Yılmaz Erdoğan Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Yılmaz Erdoğan Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yılmaz Erdoğan Kimdir?Biyografi ve Hayatı

4 Kasım 1967 doğumlu olan Yılmaz Erdoğan Hakkari‘li olarak dünyaya gelmiş bir isimdir. İzleyicilerin genelde sinema ve tiyatrodaki oyunculukları ile tanıdığı Erdoğan bunun yanı sıra kendisine ait filmlerde senarist ve yönetmen olarak da görev yapmıştır. Bilhassa bu filmlerden Vizontele ile çok büyük bir çıkış yakalayan sanatçı sinema dünyasında da kendini ispat etmiş bir isimdir. Hakkari doğumlu olmasına rağmen ilk çocukluk senelerını Ankara’da yaşamış olan sanatçı üniversite öğrenimi için İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’ne gitmiştir. Buradaki öğrenimini yarıda bırakan Erdoğan içindeki oyunculuk tutkusu ve kabiliyetleri aracılığıyla Ferhan Şensoy aracılığıyla yönetilmekte olan Nöbetçi Tiyatro isimli oyunun kadrosuna katılmaveya hak elde etmiştir.


Yılmaz Erdoğan Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Henüz ilk girdiği tiyatroda bile kendine ait senaryoları ve yönetmenlik denemeleri ile çeşitli oyunları sahneye koymayı başaran Yılmaz Erdoğan kimdir? sualinin yanıtı bu senelerda bi hayli etkin bir biçimde çalışması ile ortaya çıkmıştır. Çok yoğun bir biçimde yeni oyunlar yazarak kariyerini ilerleten sanatçı Gereği Düşünüldü isimli eleştirel oyunu ve Olacak O Kadar ismiyle Levent Kırca’yla özdeşleşmiş televizyon programındaki skeçlerin birçoğunu da yazmıştır. Dönemin ünlü televizyoncularından Yasemin Yalçın’la da birlikte çalışma fırsatı bulan Yılmaz Erdoğan bu süreden sonra oyunculuğa da ağırlık verebileceği projelere dahil olmuştur.

BKM adıyla bilinen Beşiktaş Kültür Merkezi Oyuncuları adındaki topluluğu Necati Akpınar ile birlikte kurarak daha kapsamlı kitlelere hitap etme fırsatı bulan Yılmaz Erdoğan nerelidir? sorusu Hakkarili olarak yanıtlandırılmalıdır. BKM bünyesinde kendisinin yapmış olduğu Sen Hiç Ateşböceği Gördün Mü? oyunuyla bir dizi oyunları sergilemeye başlamıştır. Cebimde Kelimeler ile tek kişilik gösterilerde unutulmayacak bir performans ortaya koyan Erdoğan Bana Bir Şeyhler Oluyor oyunuyla da Türkiye’nin çok değişik noktalarında uzun yıllar boyunca sahnede kalmıştır. Uzun süre partnerlik yaptığı Demet Akbağ ile Haybeden Gerçeküstü Aşk oyununda evliliğe ve ilişkilere dair eleştirilerini mizahi bir dille ortaya koymayı da başarmıştır. Erdoğan’ın televizyonda tanınırlığını artıran en önemi proje ise Bir Demet Tiyatro isimli dizide oynadığı Mükremin kişiliğidir.


Yılmaz Erdoğan’ın Sinema ve Şiir Geçmişi

1967 doğumlu Yılmaz Erdoğan kaç yaşındadır? diye sorulduğunda bugüne göre bir hesap yapılmalıdır. Oyun yazarlığı ve yönetmenliği ile başarısını ispatlayan Erdoğan Vizontele filmiyle sinemada ilk kez kendini göstermiştir. Yayına girdiği zamanda Türkiye’nin en fazla izlenen filmi olarak büyük bir başarı elde eden Vizontele serisi Vizontele Tuuba ile devam etmiştir. 2005 senesinde beyazperdedeki yerini alan Organize İşler ile herkes aracılığıyla bilinen bir sinema filmini görülmektedirmış olan sanatçı 2013 senesinde da Kelebeğin Rüyası isimli filmde iki şairin yaşadıklarını beyazperdeye aktarmıştır. Ekşi Elmalar filmiyle 2015’de sinemada yönetmen kimliğiyle boy gösteren sanatçı son kez 2019 senesinde çıkan Organize İşler Sazan Sarmalı filmiyle sinema kariyerini sürdürmektedir.

Televizyon programlarındaki oyun yazarlığı ve yönetmenliği, tiyatroculuğu ve sinemadaki senaryo yazarlığı ile yönetmenliğinin bunun yanında Yılmaz Erdoğan şiirleriyle de bilinen bir isimdir. Şiirlerini okuyarak doldurduğu Kayıp Kentin Yakışıklısı ile bu alanda da takdir toplayan bir isim durumuna gelen Erdoğan Anladım isimli bir şiir kitabına daha sahiptir. Öykü alanında da Hüzünbaz Sevişmeler adını taşıyan bir kitap çıkarmış olan sanatçının Haybeden Gerçeküstü Konuşmalar oyununu metin haline getirdiği aynı isimli bir kitabı daha bulunmaktadır. Erdoğan yeni kabiliyetli gençlerin oyunculuk dünyasına kazandırılmasını sağladığı Çok Güzel Hareketler Programına sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.