Yılmaz Büyükerşen kimdir, Yılmaz Büyükerşen kaç yaşında? Nereli

27.09.2021
473
Yılmaz Büyükerşen kimdir, Yılmaz Büyükerşen kaç yaşında? Nereli

Yılmaz Büyükerşen Kimdir?, Yılmaz Büyükerşen kaç yaşında, Yılmaz Büyükerşen memleketi neresi. Biyografi bölümümüzde Yılmaz Büyükerşen Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Mesleği Siyasetçi olan Yılmaz Büyükerşen 08.11.1947 tarihinde doğmuştur. Yılmaz Büyükerşen biyografisi yazımızda…

Başlıklar

Yılmaz Büyükerşen kimdir

Yılmaz Büyükerşen

8 Kasım 1937 tarihinde Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. Eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi ve Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde almıştır. 1966 senesinde doktorasını bitirmiştir. 1968 senesinde doçent, 1973 senesinde profesör olmuştur. 1982 senesinde Anadolu Üniversitesi rektörlüğüne atanmıştır. 2 dönem boyunca Radyo Televizyon Yüksek Kurulu başkanlığını yürütmüştür. Türkiye’nin ilk Sinema ve Televizyon Okulu’nun kuruluşunu gerçekleştirmiş, dünya çapında tek olan açıköğretim fakültesinin kurulmasına öncülük etmiştir. 1999 Seçimleri’nde Demokratik Sol Partiden aday oldu ve %44 oranında oy alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.2004 yılı yerel seçimlerde %45 oy alarak 2.kez,  2009 yerel seçimlerinde %50 üzerinde oy alarak 3.kez Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 27 Ocak 2011 senesinde partiden istifa istendi ve Demokratik Sol Parti’den ayrıldığını açıkladı. 27 Şubat 2011’de Cumhuriyet Halk Partisine katıldı ve 2014 yerel seçimlerinde CHP’den 4.kez, 2019 yerel seçimlerinde CHP’den 5.kez art arda Eskişehir Belediye Başkanı seçilmiştir. 2014 senesinde ismi Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olarak geçse de teklifi geri çevirmiştir. Resim ve heykel gibi güzel sanatlara yatkınlığını kendi ismiyle açtığı Türkiye’nin ilk balmumu heykeli müzesi ile göstermiştir. Anıtkabir müzesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün birebir boyutta balmumu heykeli Yılmaz Büyükerşen eseridir. Yaptığı heykeller ile halka mesaj vermek isteyen Büyükerşen farklı zamanlarda tepki toplamış, eleştirilmiştir. Yılmaz Büyükerşen’in eşine ait olan ve kaçak olarak bir villa yapıldığı iddia edilmiştir. Yılmaz Büyükerşen yolsuzluk yaptığı iddiasıyla gündem olmuştur. 

Yılmaz Büyükerşen Ne Zaman Doğdu?

8 Kasım 1947 tarihinde doğmuştur.

Yılmaz Büyükerşen Boyu Kaç?

173 cm boyundadır.

Yılmaz Büyükerşen Kaç Kilo?

76 kilo ağırlığı civarındadır.

Yılmaz Büyükerşen Kaç Yaşında?

83 yaşındadır.

Yılmaz Büyükerşen Eşi Kim?

Yılmaz Büyükerşen’in eşi Seyhan Büyükerşen’dir.

Yılmaz Büyükerşen Ailesi?

Babası İhsan Büyükerşen, annesi Ayşe Büyükerşen’dir.

Yılmaz Büyükerşen Burcu Ne?

8 Kasım tarihinde dünyaya geldiğu için akrep burcudur.

Yılmaz Büyükerşen Nereden Mezun?

Lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde, lisans eğitimimi Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nde tamamlamıştır.

Yılmaz Büyükerşen Çocuğu Var Mı?

Yaprak Büyükerşen İşçibaşı ve Burcu Büyükerşen Tuna isminde iki kız çocuğu sahibidir.

Yılmaz Büyükerşen Siyasi Kariyeri?

1999- Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

2004- Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

2009- Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

2014- Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

2019- Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı

Yılmaz Büyükerşen Yolsuzluk İddiaları?

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen yolsuzluk yaptığı iddiasıyla gündeme geldi. Yılmaz Büyükerşen’in eşi Seyhan Büyükerşen’in üstüne olan arazide 2017 senesinde yapılmış olduğu söylenen bir villa bulundu. 2019 imar barışından yararlanmak için binanın 2019 yapımı olduğu belirtiliyor diye konuşulurken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın uydu fotoğraflarıni izlemesi ve yargının villa ile ilgili karar vermesi gerektiği gündeme geldi.

Yılmaz Büyükerşen Nerede Doğdu?

Eskişehir’de doğmuştur.

Yılmaz Büyükerşen Esasen Nereli?

Esasen Eskişehirlidir.

Yılmaz Büyükerşen Instagram Hesabı?

445 bin takipçili hesabı @yilmazbuyukersen

Adı Soyadı:
Yılmaz Büyükerşen
Meslek:
Siyasetçi
Doğum Tarihi:
08.11.1947
Boyu:
173 cm
Kilosu:
76 kg
Göz Rengi:
Kahverengi
Eşi:
Seyhan Büyükerşen
Burcu:
Akrep
Eğitimi:
Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi
Doğum Yeri:
Eskişehir
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.