Yıldız Tilbe Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

16.09.2021
204
Yıldız Tilbe Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Yıldız Tilbe Kimdir?, biyografi bölümümüzde Yıldız Tilbe Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Yıldız Tilbe Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Yıldız Tilbe Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Yıldız Tilbe
Meslek Sanatçı
Yaşı 55 (1966-07-16)
Boyu 1,59
Kilosu 53 KG
Burcu Yengeç
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İlköğretim
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri İzmir

Yıldız Tilbe Kimdir? Biyografi

Yıldız Tilbe, 16 Temmuz 1966 tarihinde İzmir’in Konak ilçesinde bulunan Gültepe semtindeki gecekondu mahallesinde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Altun, babasının adı Ali’dir. 5 kardeşe sahiptir ve en ufakleri Yıldız Tilbe’dir. Aile içinde Yadigar ismiyle hitap edilmektedir.  

İlköğretim eğitim hayatına Mustafa Rahmi Balaban Okulu’nda başlamış fakat orta ikinci sınıfta bırakmak zorunda kalmıştır.  

Küçük yaşlarda şarkı söylemeye başlayan Yıldız Tilbe, 18 yaşına gelmeden Güngör Karahan ile dünya evine girmiş ve bu evliliğinden Sezen Burçin adında bir kız çocuğu olmuştur. Çiftin evliliği ise 1989 senesinde sona ermiştir.  

Boşandıktan sonra İzmir’deki bazı gece kulüplerinde sahne alan Yıldız Tilbe, ilk deneyimini ise 1990 senesinde Cengiz Özşeker’in patronu olduğu kulüple yaşamıştır.  

1991 senesinde Yıldız Tilbe’nin adını duyan Sezen Aksu, dinlemek için gece kulübüne gelmiş ve kendisine vokalistliğini teklif etmiştir.  

Sezen Aksu’nun vokalistliği için İstanbul’a gelen ve minik serçenin evine yerleşen sanatçı,  hem konserlerinde hem de albümlerinde Aksu’ya vokalistlik yapmıştır.  

İki sanatçının yollarının ayrılmasının sonrasında ise Yıldız Tilbe tekrar İstanbul’un gece kulüplerine şarkı söylemeye devam etmiş ve bu sürede Cem Özer’in ‘Laf Lafı Açıyor’ adlı programında solistlik teklifi almıştır.  

Bu programda da bir süre solistlik yapan Tilbe bir hayli önemli ün edinmiş ve albüm teklifleri almaya başlamıştır. 1994 senesinde Cenk Torun’la oynamış olduğu ‘Delikanlım’ isimli parçaya video klibi çeken sanatçı, bu şarkıyla büyük ses getirmiştir.  

Çok sayıda sanatçıya hit şarkılar veren Yıldız Tilbe, 1996 senesinde ise evinde bulunan esrar sebebiyle 3 gün gözaltında tutulmuş, sonrasında serbest bırakılmıştır.  

Esrar bağımlılığı için Balıklı Rum Hastanesi’nde tedavi gören Yıldız Tilbe, pop, arabesk, halk müziği, sanat müziği tarzında şarkılar kaleme almakta ve seslendirmektedir.

2012 senesinde TRT Müzik ekranlarında yayına giren ‘Şarkıların Yıldızı’ isimli programın sunuculuğunu üstlenen sanatçı, Flash Tv’de ‘Yıldız Tilbe İle’ adlı programın da sunuculuğunu yapmıştır. Ayrıca Benim Adım Osssman, Jet Sosyete gibi yapımlarda da yer almıştır.

Dillere Destan, Salla Gitsin Dertlerini, Yürü Anca Gidersin, Tanıdım Seni gibi çok sayıda albüme imza atan sanatçı, son kez 2018 senesinde ‘Kış Gülleri’ adlı albümünü yayınlamıştır.  

Çok sayıda ödüle layık görülen Tilbe, 2017-2018 sezonunda TV 8 ekranlarında yayınlanmakta olan ‘O Ses Türkiye’ isimli müzik müsabakasında bulunan jürilerden biri olmuştur.  

Yengeç burcu detaylarına sahip olan Yıldız Tilbe, 1.59 metre uzunlukta ve 53 kilogram ağırlıktadır.  

Yıldız Tilbe’nin bazı albümleri:

1994: Delikanlım

2001: Gülüm

2003: Yürü Anca Gidersin

2005: Papatya Baharı

2009: Aşk İnsanı Değiştirir

2010: Hastayım Sana

21 Aralık 2020 Pazartesi 19:20 21 Aralık 2020 Pazartesi 19:22
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.