Yıldız Kenter Kimdir Yıldız Kenter ne zaman öldü

30.09.2021
176
Yıldız Kenter Kimdir Yıldız Kenter ne zaman öldü

Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter ne zaman öldü?, biyografi bölümünde Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter ne zaman öldü? biyografisi ile sizlerleyiz. Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter ne zaman öldü? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter ne zaman öldü? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yıldız Kenter Kimdir

Yıldız Kenter Kimdir? Yıldız Kenter ne zaman öldü?

Türk tiyatro dünyasının en önemli isimlerinden birisi olan Yıldız Kenter, 16 Kasım 2019 günü akciğer rahatsızlığı sebebiyle yoğun bakıma alınmıştır. Bugün de usta sanatçının vefat haberi tüm sanat dünyasını üzdü. Dolayısıyla Yıldız Kenter‘in yaşamı araştırılmaya başlamıştır. Peki Yıldız Kenter kimdir? Kaç yaşında öldü ve nerelidir? Usta sanatçı Yıldız Kenter ile ilgili araştırılan tüm detayları yazımı içinde bulacaksınız.

Tiyatro sanat yaşamı boyunca bir çok tiyatro oyununda oynamış olan Yıldız Kenter, 1981 senesinde Devlet Sanatçısı unvanı verilmiştir. Yıldız Kenter 11 Ekim 1928 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Gerçek adı Ayşe Yıldız olan usta sanatçının annesi İngilizdir. Sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını alarak Nadide Kenter olarak ismini değiştirmiştir. Babası ise Türk bir diplomat olan Ahmet Naci Kenter’dir.

Öğrenimini Ankara Devlet Konservatuarı Yüksek Bölümü‘nü sınıf atlayarak bitirmiş olan Yıldız Kenter, 11 yıl boyunca Ankara Devlet Tiyatrosu’nda çalışmıştır. Ardından Rockefeller bursu kazanan usta sanatçı, Amerika’da oyunculuk öğrenimine devam etmiş ve yeni teknikler üzerinde çalışmıştır. Bu çalışmaların neticesinde Ankara Devlet Konservatuarı’nda hoca olarak vazifeye getirilmiştir.

Usta sanatçı Yıldız Kenter 1959 senesinde Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılmıştır. Yine bir usta olan Muhsin Ertuğrul ile birlikte 1 yıl kadar çalışmıştır. Yıldız Kenter eşi ve kardeşi ile birlikte Kent Oyuncuları Topluluğunu kurmuştur. Ardından İngiltere ve Amerika’da Oyunculuk Metotları ve Değişen Eğitim Metotları üzerinde çalışmalar yapmıştır. Yıldız Kenter 1962 senesinde vermiş olduğu tiyatro hizmetlerinden dolayı Yılın Kadını seçilmiştir.

Yıldız Kenter 1968 senesinde İstanbul’da Kenter Tiyatro binasını kurmuştur. Bir sinema sanatçısı olarak 3 kere Altın Portakal ödülüne layık görülmüştür. Yıldız Kenter Amerika, Sovyetler Birliği, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Kanada, Yugoslavya, Kıbrıs ve Almanya’da İngilizce ve Türkçe olarak bir çok oyun oynamıştır. 100’ün üzerinde oyun oynamış olan Yıldız Kenter, Çehov, Albee, Sergey Kokovkin, Neil Simon, Arthur Miller ve Tennessee Williams gibi isimlerin bunun yanında Necati Cumalı, Güner Sümer, Zeki Özturanlı ve Muzaffer İzgü gibi Türk yazarlarının oyunlarını sahneye koyarak oynamayı başarmıştır.

Ödüllerine ve Müthiş Kariyerine Devam Eden Yıldız Kenter

Yıldız Kenter 1984 senesinde Roma’da Adalaide Ristori ödülüne layık görülmüştür. Yıldız Kenter 37 yıl boyunca sahne hocalığı yapmıştır. Profesör Yıldız Kenter 1989 senesinde Bastia Film Festivalinde “Hanım” filminde oynamış olduğu rol ile “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne layık görülmüştür. 1991 yılına gelindiğinde tiyatroya yapmış olduğu üstün hizmetlerinden dolayı The Melvin Jones ile ödüllendirilmiştir. 3 kez aynı dalda Avni Dilligil ödülünü de almayı başaran Yıldız Kenter, 1994 senesinde Konken Partisi oyununda Fonsla rolü “Olağanüstü Yorum” ödülüne layık görülmüştür.

Türk Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter, Finlandiya Dünya Kadın Kuruluşu aracılığıyla da yüzyılın en başarılı yüz kadınından birisi olarak onurlandırılmıştır. 1995 yılına gelindiğinde Yıldız Kenter‘e Kültür Bakanlığı aracılığıyla tiyatroya yapmış olduğu katkılar sebebiyle “Onur” ödülü verilmiştir. Yine 1995 senesinde Mevlana Kardeşlik ve Barış Ödülü‘ne layık görülmüştür. Magazin Gazeteceleri Derneği aracılığıyla 1996 senesinde Jülide rolü sebebiyle En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Profesör Yıldız Kenter‘e Uluslararası İstanbul Festivali aracılığıyla 19 Mayıs 1997 tarihinde tiyatroya yapmış olduğu katkılar sebebiyle onur ödülü Dame Diana Rigg aracılığıyla teslim edilmiştir. 1998 senesinde Ankara Sanat Kurumu aracılığıyla “Yılın Kadın Sanatçısı” ödülüne layık görülmüştür. Aynı yıl Muhsin Ertuğrul aracılığıyla onur ödülüne layık görülmüştür. Ve yine 1998 senesinde Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü’ne sahip olan Yıldız Kenter, Martı isimli oyundaki Madam Arcadina rolü ile 1999 senesinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

Profesör ve büyük usta Yıldız Kenter, 16 Kasım 2019 Cumartesi günü akciğer rahatsızlığından dolayı hastaneye kaldırılarak, yoğun bakıma alınmıştır. Türk tiyatrosunun 91 yaşındaki usta ismi Yıldız Kenter, kaldırılmış olduğu Amerika Hastanesi’nde saat 19:00 saatleri civarında 17 Kasım Pazar 2019 tarihinde yaşamını yitirmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.