Yıldırım Bekçi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
143
Yıldırım Bekçi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yıldırım Bekçi Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yıldırım Bekçi Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yıldırım Bekçi Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yıldırım Bekçi Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yıldırım Bekçi

Yıldırım Bekçi, 1959 senesinde Samsun’da dünyaya geldi. Yıldırım Bekçi, müzik yaşamına 1974 senesinde Samsun Musiki Cemiyeti’nde başladı. Burada Cavit Ersoy’dan müzik eğitimi aldı ve Taner Çağlayan şefliğindeki koroda iki yıla yakın bir süre görev yaptı.

Daha sonra 1975 senesinde İstanbul Belediye Konservatuarı sınavını kazanan Bekçi, konservatuvarda aldığı eğitimin bunun yanında Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne de sürdü ve burada Emin Ongan’la çalıştı.

Ardından askere giden Yıldırım Bekçi, 1981’de TRT Ankara Radyosu’na girdi ve 1989 yılına dek orada görev yaptı. 1989’da TRT İstanbul Radyosu’na atandı ve 1990 senesinde tek albümü olan “Düşündüğüm Biri Var” albümünü çıkarttı. Bu zamanda 1994 senesinde Denizciler Geliyor adlı dizide oynayan Bekçi, ardından İsmail Dede Efendi’nin yaşamını konu alan bir belgeselde de rol aldı. 1998’de özel işleri sebebiyle kendi isteğiyle İstanbul Radyosu’ndan ayrıldı ve müzik çalışmalarına sahnelerde sürdü.

Sanat yaşamı boyunca birden fazla çalışmada bulunan Yıldırım Bekçi, aynı dönemin sanatçısı olan ve “çok sevdiğim bir kardeşim, kıymetli bir arkadaşım” dediği Nalan Altınörs’le de bir çok ortak çalışmaya imza attı.

Biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babası olan Yıldırım Bekçi, müzik yaşamını profesyonel olarak sürdürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.