Yıldırım Akbulut kimdir, Yıldırım Akbulut kaç yaşında?

04.11.2021
324
Yıldırım Akbulut kimdir, Yıldırım Akbulut kaç yaşında?

Yıldırım Akbulut kimdir, biyografi bölümünde Yıldırım Akbulut biyografi sayfası ile karşınızdayız. Yıldırım Akbulut kaç yaşında?, Yıldırım Akbulut memleketi neresi, Yıldırım Akbulut facebook, Yıldırım Akbulut nereli, Yıldırım Akbulut instagram, Yıldırım Akbulut ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Yıldırım Akbulut kimdir? başlığımızın detayları..

Yıldırım Akbulut Kimdir – Yıldırım Akbulut Biyografi

 1935 Erzincan doğumlu Yıldırım Akbulut,babasının memur olması sebebiyle ilk ve ortaöğrenimini yurdun değişik yerlerinde yaptı. İlkokulu Eskişehir’de, Ortaokulu Samsun’da, liseyi Erzincan’da bitirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirip askerliğini yaptıktan sonra Erzincan’da serbest avukat olarak çalıştı. Yıldırım Akbulut, 1983 genel seçimlerinde Anavatan Partisi (ANAP) listesinden Erzincan Milletvekili seçilerek parlamentoya girdi ve milletvekilliği 1991 yılına kadar sürdü.

Turgut Özal Hükümetinde İçişleri Bakanlığı (1984-87) yaptı. 24.12.1987 – 9.11.1989 tarihleri içinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı görevinde bulundu. Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanlığına seçilmesinin sonrasında Başbakanlığa (1989-91) getirildi. 1989-1991 senelerı içinde ANAP Genel Başkanlığı da yapan Akbulut, 1995 senesinde yapılan genel seçimlerde milletvekilliğine aday olmadı.

18 Nisan 1999 genel seçimlerinde ANAP listesinden yeniden milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. 20 Mayıs 1999 tarihinde üçüncü kez Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına seçildi. Meclis Başkanlığı ile Başbakanlığı dönemlerinde ile ilgili türetilen fıkralar ve çıkarılan kitaplarla adı akıllarda yer etti.

Yıldırım Akbulut,politikacılığından çok ile ilgiliki fıkralarla damga vurmuştu.Üç fıkra kitabı bile çıkmıştı

 Anayasa Mahkemesi eski üyesi Saime Akbulut ile evli ve Çiğdem Kırca, Gülsüm Yazganarıkan, Lale Akbulut adlarında üç çocuk babası Yıldırım Akbulut,14 Nisan 2021 Çarşamba günü kalp rahatsızlığı sebebiyle bir süredir tedavi gördüğü hastanede 85 yaşında vefat etti.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.