Yavuz Taner Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
148
Yavuz Taner Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yavuz Taner Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yavuz Taner Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yavuz Taner Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yavuz Taner Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yavuz Taner

Yavuz Taner, 13 Temmuz 1949 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Yavuz Taner, aslen Sivas-Gemerek’li olup gerçek soyadı ‘’Durmuş’’tur.İlkokulu bitirdikten sonra ortaokula devam ederken, müzik eğitimi almak için ortaokuldan ayrıldı. 1964 senesinde Aksaray Musiki Cemiyeti’ne girerek Nida Tüfekçi, Adnan Ataman ve Abdullah Nail Bayşu’dan Türk Halk Müziği eğitimi aldı.

Yavuz Taner, İlk 45’liği 1969’da ‘’Arya Plakçılık’’tan çıkardığı ‘’Sen Gelsen De Olur – Kalbe Asla Değilmez’’dir.Ardından ‘’Güzel Kızlar- Gemiciler Kalkalım’’ adlı 45’liğini Kervan Plakçılık’tan çıkardı. 1980 senesinde İstanbul Belediye Konservatuarı(Devlet Konservatuarı)’nın açtığı Türk Halk Müziği Topluluğu sınavını kazanan iki isimden biridir.Diğer isim ise 1984 senesinde yaşamını birleştirdiği eşi Sema Hanım’dır. 1980-1990 senelerı içinde Türk Halk Müziği Korosu bölümünde solist-korist(koro solisti) olarak görev yapmıştır.Kullandığı enstrümanlar içinde bağlama ve ud başta olmak üzere diğer telli sazlar gelmektedir. Halk müziği eğitimi almış olmasına rağmen gönlündeki en büyük yeri Arabesk müziğine ayırmıştır.Müzik dünyasında Türkiye’nin ‘’Abdulhalim Hafız’ı’’ olarak tabir edilmekteydi.


Yönetmenliğini yaptığı sanatçılar ve albümler şunlardan oluşmaktadır : Müslüm Gürses (Gitme, Güldür Yüzümü, Yıkıla Yıkıla, Aldatılanlar) İbrahim Tatlıses (Kara Zindan, Allah Allah) Bülent Ersoy (Suskun Dünyam) Hüseyin Altın (Dört Duvar Arasında) Eserlerini yorumlayan sanatçılar : Müslüm Gürses, Bülent Ersoy, Yunus Bülbül, Hüseyin Altın, Nalan Altınörs, İpek Pınar, Kibariye, Muhittin Seçen, Bayram Şenpınar, Ayşe Mine.

Yavuz Taner, 1987 senesinde ‘’Türküola Müzik Yapım’’ şirketinden ‘’Yaşamanın Kuralı’’ albümü piyasaya çıktı.Aynı albüm ‘’Elenor Plakçılık’’ aracılığıyla ‘’Sende Sevgi Yok’’ olarak tekrar basılmıştır. Değerli söz yazarı-şair Ali Tekintüre ile birlikte bir çok başarılı çalışmaya imzasını atmıştır. 1987 senesinde söz : Ali Tekintüre, Müzik: Yavuz Taner’e ait olan ‘’Gitme’’ şarkısı yılın en iyi şarkısı seçilmiştir. 1988 senesinde İbrahim Tatlıses’e ait ‘’Kara Zindan ‘’ adlı albümün yönetmenliğini yapmış ve 1990 senesinde Müzik Dergisi’nin gerçekleştirdiği yarışmada‘’En İyi Yönetmen Müzik Oskarı‘’ödülünü almıştır.

Yavuz Taner, 14 Şubat 1990 tarihinde İstanbul’da, geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti. Barış ve Umut adında iki oğlu mevcuttur.Barış, baterist; Umut ise Vokaliz grubundadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.