Yavuz Bingöl Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

14.09.2021
195
Yavuz Bingöl Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Yavuz Bingöl Kimdir?, biyografi bölümümüzde Yavuz Bingöl Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Yavuz Bingöl Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Yavuz Bingöl Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Yavuz Bingöl
Meslek Sanatçı
Yaşı 56 (1964-10-07)
Boyu 1,77
Kilosu 70 KG
Burcu Terazi
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Yok
Sevgilisi Yok
Doğum Yeri İstanbul

Yavuz Bingöl Kimdir? Biyografi

Yavuz Bingöl, 7 Ekim 1964 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Kökeni Kars’a dayanıyor. Annesi Halk ozanı müzisyen Şahsenem Bacı, babası Edebiyat öğretmenidir. Oğuz ve Efsun isimlerinde iki kardeşe sahiptir.  

Babasının işi sebebiyle çeşitli illerde çalışan Yavuz Bingöl, ilköğretim eğitim hayatına Kars Digor’da başlamış, Konya Karapınar Kayalı İlkokulu, İstanbul Halkalı ve Ankara Malazgirt İlkokulu ile sürdü.  

Ortaokul eğitimini ikinci sınıfta bırakma kararı aldıktan sonra ise Ankara Devlet Konservatuvarı Korno-Piyano Bölümü’ne iyi bir derece alarak girmeyi başarmıştır.  

14 yaşındayken anne ve babası boşanan Bingöl, 1979 senesinde konservatuvardan ayrılarak müziğe ara verdi. İzmir Gültepe’deki evine geri dönerek çalışmaya başlamış ve bu sürede tuttuğu balıkları, denizden çıkarttığı midyeleri satmıştır. Çeşitli satıcılık işleri de yaptıktan sonra ise 1983 senesinde tekrar müziğe yönelmiştir.

Askerlik zamanında orduevlerinde müzikle ilgilenen sanatçı, askerden döndüğü yıl evlenmiş ve bu birlikteliğinden Türkü Sinem adında kızı olmuştur. 2015 senesinde Öykü Gürman ile ikinci kez nikah masasına oturan sanatçının evliliği 2016 senesinde bitti.

1987 ve 1989 senelerı içinde İzmir Fuarı’na gelen Hakkı Bulut, İbrahim Tatlıses, Huri Sapan, Hülya Süer, Müslüm Eren gibi çok sayıda sanatçıya bağlamasıyla eşlik eden Yavuz Bingöl, müzisyen arkadaşı Nihat Aydın’la bir araya gelerek ‘Grup Umuda Ezgi’yi kurdu. 7 yıl boyunca grubuyla protest müzik yapan sanatçı, 1995 senesinde ise grupla yollarını ayırmıştır.  

1995 senesinde paylaşımı yaptığı ‘Sen Türkülerini Söyle’ ismiyle albümünü yayınlayan Bingöl, sonrasında Baharım Sensin, Gülen Az, Üşüdüm Biraz, İz, Ateş, Yare gibi albümleriyle de müzik piyasasına çok sayıda albüm sunmuştur.  

Sanatçılığın bunun yanında 1998 senesinde ‘Cumhuriyet’ adlı sinema filmi ile de kameralar karşısına geçen sanatçı, 2002 senesinde ‘Zerda’ adlı dizideki Şahin Eroğlu kişiliği ile büyük ses getirmiştir.  

Ah Be İstanbul, Gecenin Kanatları, Bulutların Ötesi, Yangın Var, Karagül, Aşk Sana Benzer, Sevda Kuşun Kanadında gibi birden fazla yapımda da bulunan sanatçı, şimdilerde ise TRT 1 ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Teşkilat’ adlı dizide Tesbihçi Adem Seyhan yer alıyor.  

Terazi burcu detaylarına sahip olan Yavuz Bingöl, 1.77 boyunda ve 70 kilogram ağırlığındadır.  

Yavuz Bingöl’ün oynadığı bazı diziler ve filmler:

2021 – Teşkilat (Tesbihçi Adem Seyhan) (TV Dizisi)

2016 – Sevda Kuşun Kanadında (Zafer Erbay) (TV Dizisi)

2015 – Aşk Sana Benzer (Yusuf Baba) (Sinema Filmi)

2013 – Karagül (Fırat Mercan) (TV Dizisi)

2012 – Çanakkale Çocukları (Sinema Filmi)  

2012 – Mevsim Çiçek Açtı (Sinema Filmi)

01 Mart 2021 Pazartesi 16:02 08 Mart 2021 Pazartesi 09:35
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.