Yaşar Turna Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
319
Yaşar Turna Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yaşar Turna Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yaşar Turna Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yaşar Turna Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yaşar Turna Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yaşar Turna

Yaşar Turna (Kemençeci Yaşar), 1931 senesinde Artvin’in Arhavi beldesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Arhavi’de bitirdi. Rizeli bir kemençeciye olan hayranlığı sonunda kemençeye merak saldı. Kemençe çalmaya çok ufak yaşta başlamasına rağmen kısa bir sürede ustalaştı. Kendi kendine bir kemençe yapıp çalmaya başlayan Yaşar Turna, 18 yaşına geldiğinde artık bir kemençe ustasıydı.

Yaşar Turna, “Kemençeci Yaşar” namıyla ünlendi ve bu namı onun asıl adını geride bıraktı. 1970’li senelerdan bu yana “Kemençeci Yaşar” ve “Arkaburi Yaşari (Arhavili Yaşar)” namlarıyla tanındı. Arhavi’de kurduğu Folklor Derneği bünyesinde gençleri halk oyunları hususunda yetiştirdi.

Yaşar Turna, çeşitli halk oyunları personellerine Laz horonlarını çalıştırdı. Söylediği geleneksel Laz ezgileri Doğu Karadeniz bölgesinde popüler duruma geldi. Türkiye’de “ilk Lazca plağı” çıkartarak (1968) Laz müziğinin tanınmasına büyük katkı sağladı. Derlediği Lazca türküleri, kendisine özgü tavrı ile yorumlayarak o ezgilerin şimdiye kadar gelmesini sağladı. Türkiye ve dünya çapında çok sayıda festivalde horon personellerine kemençesi ile eşlik etti. Kemençeci Yaşar, bunun yanı sıra kemençe yapım ustası idi. Yapım tekniğinde kemençenin klavye kısmını uzun tutarak yaygın olanın aksine melodik yapısını genişletti ve horonun bunun yanında şarkı ve türkülere de eşlik edebilir hale getirdi. 
1970’li senelerın ortalarından bu yana dönemin Karadeniz müziği yaptığını iddia eden bireylere çok sayıda beste ve Laz müziği derlemelerini verdi. Lakin kayıtlarda hiçbir biçimde Yaşar Turna adı geçmedi. Yaptığı kemençelerle Amerikalı kimi sanatçıların ilgisini çekerek bir çok sipariş aldı ve bu sayede kemençenin dünya çapında tanınmasına katkıda bulundu. 
Yaşar Turna, 12 Ekim1990 tarihinde Arhavi’de öldü. Evli ve beş çocuk babası idi.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.