Yaşar Özel kimdir, Yaşar Özel kaç yaşında?

04.11.2021
314
Yaşar Özel kimdir, Yaşar Özel kaç yaşında?

Yaşar Özel kimdir, biyografi bölümünde Yaşar Özel biyografi sayfası ile karşınızdayız. Yaşar Özel kaç yaşında?, Yaşar Özel memleketi neresi, Yaşar Özel facebook, Yaşar Özel nereli, Yaşar Özel instagram, Yaşar Özel ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Yaşar Özel kimdir? başlığımızın detayları..

Yaşar Özel Kimdir – Yaşar Özel Biyografi

Yaşar Özel “Ses Kralı” unvanıyla da bilinen bas bariton sesli Türk sanat müziği solistidir. 1934 senesinde Diyarbakır’da dünyaya gözlerini açan Yaşar Özel, öğrenim yaşamına burada başladı.orta ve lise eğitimini burada bitirdi.

 1959’da sınavla Ankara Radyosu’na girdi. 1952’de Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü Etüd Proje Fen Heyeti Müdürlüğünde ressam olarak görev yaptı. 1957’de Erzurum’da askerlik görevini yerine getirdi. 1957 senesinde tertip edilen iki ayrı yarışmada finale kaldı ve “Ses Kralı” olarak tanındı. 1959 senesinde Ankara Radyosuna ses sanatkârı olarak alındı ve üç yıl çalıştıktan sonra İstanbul Radyosu’na atandı. 

Sanatçı, 1979’da da İstanbul Radyosuna geçerek, o senelerda sesinin rengi ve farklı üslubuyla Türk sanat müziği içinde ayrı bir ekol ortaya koydu.

Yaşar Özel, sanat yaşamı boyunca müziğin yeni nesiller aracılığıyla en doğru biçimde anlaşılarak ileri noktalara taşınması için çalıştı.

Yaşar Özel, 2010 senesinden bu yana Kadıköy Belediyesi’ne bağlı Caddebostan Gönüllü Merkezinde “Yaşar Özel TSM Sanat Topluluğunun” şefliğini yürüterek, bunun yanı sıra İBB Kültür AŞ’nin sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi.

Yaşar Özel, sanat yaşamı boyunca müziğin yeni nesiller aracılığıyla en doğru biçimde anlaşılarak ileri noktalara taşınması için çalıştı.

Yaşar Özel, ilk konserini 1962’de Ankara’da verdi. “Kalbimin Sahibi Sensin”, “Bu Son Şarkımda Sen Varsın”, “Sen Gözlerimde Bir Renk” “Avuçlarımda Hala Sıcaklığın Var” adlı şarkılar ilk çalışmalarıydı.

Bir süredir tedavi gören ünlü Ses sanatçısı Yaşar Özel, 85 yaşında yaşamını yitirdi.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.