Yaşar Özel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
132
Yaşar Özel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Yaşar Özel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Yaşar Özel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Yaşar Özel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Yaşar Özel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yaşar Özel

Yaşar Özel, 1939 senesinde Diyarbakır’da dünyaya gözlerini açan Yaşar Özel, öğrenim yaşamına burada başladı. Bu zamanda müziğe olan ilgisini fark etti; fakat olanakların kısıtlı olması sebebiyle, eğitimini sürdürmek için Ankara’ya gitti. İlk özel müzik derslerini Ankara’da Fahri Topuz ve Vedia Tunççekiç’ten aldı.

Yaşar Özel, 1957’nin Ağustos ayında tertip edilen iki ayrı yarışmada art arda finale kaldı ve “Ses Kralı” unvanıyla anılmaya başlandı. 1959 senesinde stajyerlik sınavını başarıyla geçerek, Ankara Radyosu’na girdi.

Okul niteliği olan ve birden fazla ses sanatçısını yetiştiren Ankara Radyosu’nda 3 yıl görev yaptı. Bu zamanda içlerinde Saadet İkesus’un da olduğu ünlü hocalardan ders aldı.


İlk özel gazino programlarına Ankara’da başlayan Özel, 1970 senesinde İstanbul Radyosu’na geçti. İstanbul’a gelişiyle birlikte albüm çalışmalarına başladı. 1980 senesinde İstanbul Radyosu’ndan emekli oldu; ama müzikal çalışmalarına radyo ve televizyondaki solo konserleriyle sürdü.

Yaşar Özel, müziğin bunun yanında güzel sanatlar ve tiyatro eğitimi de aldı. Sanatın yanında sporla da ilgilendi ve atletizmde Türkiye birincilikleri kazandı.

200’ü aşkın albümü bulunan Yaşar Özel’in 1970’li senelerda Fransız bir müzik yapımcısıyla birlikte İstanbul’da kaydettiği uzunçalar Fransa’da yayımlandı. Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere,Fransa, Almanya, İspanya, Avustralya, İran, Pakistan, Afganistan, Irak gibi birden fazla ülkede tertip edilen konser ve turnelere katıldı.

Evli ve biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki çocuk babası olan Yaşar Özel, müzik yaşamını hâlen sürdürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.