Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir

30.09.2021
211
Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir

Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir?, biyografi bölümünde Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir
Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir

Yardımsever Sanatçı Haluk Levent Kimdir? Asıl adı Haluk Acil olan bilinen adıyla Haluk Levent 26 Kasım 1968’de Adana’nın Yüreğir beldesinde dünyaya gelmiştir. Sekizinci kardeş olarak, dokuz çocuklu ailenin oğullarından biridir. Ailesinin Nusayri olduğunu belirtmiştir. İlkokulda Sabancı İlköğretim Okulu’na gitmiştir. Lise eğitimini ise Adana Atatürk Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversitede ise başladığı bölümü kararlı bir biçimde bitirememiştir. Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Mühendisliği ile başlayan lisans macerası, Ankara Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Programcılığı, ve sonrasında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü ve Ankara Üniversitesi Muhasebe bölümünde öğrencilik senelerı ile geçmiştir. Bu sürelerde bir çok sınavla baş ederken ticarete de atılmış fakat başarıyı yakalayamamıştır ve kendini yollara vermiştir.

1992 senesinde İstanbul’a geldikten sonra çeşitli barlarda çıkarak şarkılar söylemiştir. Bu sıralarda Serdar Öztop ve Akın Eldes gibi kaliteli müzisyenlerle tanışıp çalışma olanağı bulmuştur. İlk albümü olan ‘Yollarda’ Adana’dan ayrıldıktan sonra deneyimlediği zamanda 1993 senesinde çıkmıştır. Albüm Anadolu rock müziğinin meydana geldiği 70’lerden sonra ikinci yükseliş olarak damgayı vurmuş ve dönemin rekor satışlarına ulaşmıştır. Şehir şehir dolaşıp şarkılarını söyleyerek para kazanmaya çalışan hassas sanatçı kimi zamanlar hasta bir kız çocuğu için şarkılar söylemiştir. İkinci olarak satış rekorları kıran albümü olan Bir Gece Vakti’ni 1995 senesinde çıkarmıştır. Albüm bir milyona ulaşan satış sayılarını yakalamıştır. 1 yıl sonra Arkadaş albümünü çıkarmış ve albümle dünya standartlarını yakaladığını belirtmiştir.

Haluk Levent Albüm ve Kitap

Ağustos ayı 1997 senesi on yıla yakındır kurtulamadığı ticari bir dava sebebiyle ceza evine girmiş ve 9 ay orada kalmıştır. Geçirdiği cezaevi sürecinden önce hazırlamış olduğu kayıtlarla Mektup albümünü çıkartmıştır. Adına Mektup dediği albümü binlerce kişi aracılığıyla söylenmiş ve ağızdan ağza yayılmıştır. İçeride kendi kendine kaldığı bu aylarda Kedi Köprüsü adlı ilk kitabını yazmıştır. Geçirdiği 9 aydan sonra askere gitmesi gereken Haluk Levent eylül ayı 1998 senesi ‘Yine Ayrılık’ albümünü çıkarmış ve 18 ay vatani görevini yapmaya gitmiştir.

Askerliğinde de şarkı söylemeye devam etmiş; Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir çok konser vermiştir. 99 depreminden sonra kurulan Çadır kentlerde çadırlar kurmaya ve verdiği konserlerle de yardım etmeye devam etmiştir. Askerden döndüğünde 2000 yılı başında www.leyla.com adlı albümünü çıkarmıştır. 2004 senesinde ise Moritos’un Düşleri adlı ikinci kitap denemesini de yayımlamıştır.

Haluk Levent, herkesçe çok bi hayli beğeni alan albümlerinin bunun yanında çevre poblemlerina olan hassaslığıyla da ön plana çıkmıştır. Neredeyse tüm şarkılarında çevre problemlerine değinmiştir. Çevreye zararı dokunacak bir çok projenin önüne geçmek için dava açmış, protestolarda bulunmuştur.

Haluk Levent bir kız çocuğu babasıdır. Kızının adı ise Ela’dır. Duyarlı sanatçı AHBAP adlı dernek ile Türkiye’deki ihtiyaç sahiplerine yardım etmiş; bir çok bağışta bulunmuştur. Herkesle diyaloğu iyi olan sanatçının Twitter ’da da en fazla gençlerle diyaloğu, içten davranışları ve paylaşımlarıyla da çok fazla adından söz ettirmektedir.

Haluk Levent, hemen hemen 27 yıllık müzik yaşamına on beş albüm, bin konser, iki kitap, yüzlerce ödül, tüm konserlerinin önemli bir bölümünden para almadığı yardım konserleri, iki tane rekor konser (on iki saatlik), onlarca çevre davası sığdırmıştır. 2010­ senesinin son aylarında Hacivat Karagöz adlı albümünü çıkarıp sanal alemde izlenme rekorları kırmıştır. En son 2019 senesinde Twitter’dan sorduğu soruları bilen ilk 100 kişiyi klibinde oynattığı şarkının albümü olan Tam Bana Göre’yi çıkarmıştır.

Haluk Levent’in Albümleri

 • Yollarda / Bu Ateş Sönmez (1993)
 • Bir Gece Vakti (1995)
 • Arkadaş (1996)
 • Mektup (1997)
 • Yine Ayrılık (1998)
 • www.leyla.com (2000)
 • Kral Çıplak (2001)
 • Bir Erkeğin Günlüğü (2002)
 • Türkiye Turnesi 2003 (2003)
 • Aç Pencereni (2004)
 • Annemin Türküleri (2005)
 • Akşam Üstü (2006)
 • Karagöz ve Hacivat (2010)
 • Dostane (2014)
 • Tam Bana Göre (2019)

 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.