YAHYA KEMAL BEYATLI

YAHYA KEMAL BEYATLI

19 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

da o dönem üsküp belediye başkanlığı görevini yapan ibrahim naci beyin oğludur. Gerçek adının ise ahmet agah olduğu bilinen yahya kemal beyatlı öğrenim hayatına üsküp’te başlamış ancak daha sonra 1897 yılında selanik’e gitmek zorunda kalmışlardır.
Yahya kemal beyatlı, annesini küçük yaşta verem hastalığı nedeni ile kaybetmiştir.Bu yüzden babasının yeniden evlenmesi üzerine selanik’ten ayrılıp üsküp’e gitmiştir.Ama kısa bir süre sonra tekrar selanik’e geri dönmüştür.Selanik’te bir süre yaşadıktan sonra eğitimini tamamlamak için istanbul’a gitti
İstanbul’a gelen yahya kemal beyatlı vefa lise’sine kayıt yaptırdı ve orada okumaya başladı. Lisede okuduğu dönem edebiyata büyük bir ilgi duyan yahya kemal beyatlı, daha sonra çeşitil dergilerde yazarlık yapmaya başladı. Hem fransız edebiyatına duyduğu ilgi hemde istanbul’daki düşünce engelleri nedeni ile paris’e gitmiş ve kısa bir süre sonra yani 1912 yılında istanbul’a geri dönmüştür.
İstanbul’a döndükten sonra bir çok kişilk ile birleşip dergah adında bir dergi kurdu. Ve kurduğu bu dergi de yazdığı yazılarda sürmekte olan milli mücadeleye destek vermiştir. Aynı zamanda politika ile de ilgilenen yahya kemal beyatlı ,elçilik ve 4 dönem süren miletvekiliği görevlerini de yerine getirmiştir. Yahya kemal beyatlı 1 kasım 1958 yılında vefat etmiştir.

istanbul escort bayan