William Crookes Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
309
William Crookes Kimdir? Biyografi Sayfası

William Crookes Kimdir? Biyografi, bölümünde William Crookes Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. William Crookes Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

William Crookes Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

William Crookes

William Crookes, 17 Haziran 1832 senesinde dünyaya geldi. Sayısız buluşun sahibi olan Crookes, Talyum elementini ve Radyant Madde’yi keşfetmiş, Crookes Tüpü’nü ve Crookes Radyometresi’ni icat etmiş ve atom fiziğinin gelişmesine temel olan katot ışınlarıyla alakalı çalışmaların öncülüğünü yapmıştır. 19.yy.’ın en büyük bilim adamlarından biri olarak kabul edilir.

Crookes, ilköğrenimini Cheppenham’de gördü. 15 yaşında Londra’daki Kraliyet Kimya Yüksekokulu’na kabul edildi. 1854’te Oxford’daki Radcliffe Gözlemevi’nin meteoroloji bölümünün başına getirildi. 1855’de Chester’daki Bilim Yüksekokulu’nda öğretim görevine başladı. 1856’da babasından yüklü bir miras kalınca öğretim görevinden ayrıldı ve Londra’daki özel laboratuvarında kendisini bütünüyle bilimsel araştırmalara adadı.

Seyreltik gazlar içindeki elektrik boşalmalarını incelerken, katodun etrafında, bugün kendi adıyla anılan (Crookes Tüpü) karanlık bir bölge oluştuğunu gözlemledi. Katot ışınlarının düz bir çizgi boyunca yol aldıklarını, bazı maddelere çarptıklarında fosfor ışıma ve ısı çıkardıklarını ispatladı. Katot ışınlarının detaylarını incelemek için bir çok aygıt tasarladı. Bu arada Crookes tüpündeki (vakum tüpü) havayı milyonda biri kalıncaya kadar boşalttığında, tüpün içinde kalan havanın, bilinen maddeden fazla daha değişik özellikler gösteren yeni bir hale dönüştüğünü gördü. Radyant adı verilen bu akışkan maddede ağırlık, sertlik, şekil renk ve diğer çeşitli kaba özellikler kaybolmaktaydı. Bunun üzerine maddenin katı, sıvı ve gazdan başka, dördüncü bir hali olduğu ve elde edilen bu süptil maddenin söz konusu dördüncü halin ilk basamağı olduğu hususunda bir kuram ortaya attı. Bu varsayımı destek görmediyse de, şimdilerde plazma adı verilen haller üzerinde ilk çalışmış bilim adamı ünvanını almış oldu.

Bunsen ve Kirchhoff’un geliştirdikleri tayf çözümleme tekniğini selenyum bileşikleri üzerindeki çalışmalarda kullanan Crookes, 1861’de bazı selenyum-demir cevherlerinde talyum elementini keşfetti. Keşfettiği yeni element üzerindeki çalışmalarını sürdürerek, talyumu arıttı, detaylarını araştırdı ve 1873’te atom ağırlığını saptadı. Bu çalışmalarında, ışık ışınlarını dönme hareketine dönüştüren Crookes, radyometresinin çalışma ilkesini ortaya koydu. Duyarlı ölçüm cihazlarınin geliştirilmesinde bu radyometre büyük yarar sağlamıştır.

Crookes 1875’de ilk madalyasını aldı, kendisine 1888’de Davy Medal verildi, 1897’de ise “şövalye” unvanı verildi. Crookes bilimsel incelemelerini metapsişik alanda da sürdürmüş, medyumlar üzerinde uzun yıllar deneyler yapmış ve spiritüalist görüşlerini 1874’de yayımlanan “Spiritüalizm Olayları Üzerine Araştırmalar” adlı kitabında ortaya koymuştur. 1875’te yayımlanan seçme eseri “Research in Spiritualism” adıyla yayımlanmıştır. Bu eser 1953’te Gayret Kitabevi aracılığıyla “Ruh Kuvveti” adıyla yayımlanmıştır.

William Crookes,  4 Nisan 1919 tarihinde öldü.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.