Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
352
Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi Sayfası

Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi, bölümünde Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Wilhelm Eduard Weber Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Wilhelm Eduard Weber

Wilhelm Eduard Weber, 1804 senesinde Almanya’da dünyaya geldi. Teoloji profesörü Michael Weber’in oğludur. Matematik, jeodezi ve astronomi alanlarında çalıştı.

1807 senesinde yıldız gözlemevi direktörlüğü yapmaya başladı. 1831 senesinden sonra Carl Friedrich Gauss ile bir ekip kurup, o günlerde büyük bir karmaşa yaratan elektromanyetizma teorisini yeniden ele aldı. Manyetizmanın ölçülmesine yönelik çok hassas yeni birimler oluşturdu mutlak yer manyetik alanı ölçümleri yaptı elektromanyetik yüklerin etkileri ile ilgili çok önemli teoremlere ulaştı.

Manyetik maddelerin molekülleri iki kutuplu birer ufak mıknatıs gibi oldukları ve mıknatıslanmamış bir maddede bu ufak mıknatıslar rast gele bulunduklarından birbirlerinin manyetik alanını yok ettiklerini ve böylece maddenin etrafında herhangi bir alan meydana gelmediğini saptayarak bu manyetik madde mıknatıslandığında moleküler mıknatıslar zıt kutupları uç uca gelecek biçimde sıralanarak madde etrafında manyetik alanı olan mıknatıs halini aldığinden hareketle; ”Bir çubuk mıknatısın moleküllerine kadar bölündüğünde yine iki kutuplu mıknatıs elde edileceği ve mıknatısların uçlarında manyetik alanın en büyük olduğu” manasına gelen Moleküler teoriyi ortaya atmıştır.

1833 senesinde Gauss ile birlikte Göttingen’te ilk elektromanyetik telgrafı, buldular.

Wilhelm Eduard Weber, 1890 senesinde öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.