Walter Raleigh Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
306
Walter Raleigh Kimdir? Biyografi Sayfası

Walter Raleigh Kimdir? Biyografi, bölümünde Walter Raleigh Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Walter Raleigh Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Walter Raleigh Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Walter Raleigh

Sir Walter Raleigh (1552 – 1618); Raleigh’in ufaklüğü ile ilgili yeterli ve kesin bilgi bulunmamaktadır. Bazı tarihçiler 1552’de dünyaya geldiğunu söylerken, bazıları ise 1554 senesinde dünyaya geldiğunu söylemektedir. İngiltere’ye çok uzak olmayan bir kasabada, çiftçi çocuğu olarak doğmuştur. Ailesinde tam 5 çocuk vardı.

Hepsinin de yaşları hemen hemen aynıydı, çünkü bu çocuklar art arda gelen iki evlilikten doğmuşlardı. Üvey kardeşlerinin isimleri: John Gilbert, Humphrey Gilbert ve Adrian Gilbert idi. Öz kardeşinin ismi ise Carew Raleigh idi.

Raleigh, I. Elizabeth ve I. James zamanında yaşamıştır. Henüz genç yaşlardayken becerileri bundan dolayı sevildi. Yeni Dünya dedikleri Kuzey Amerika’ya başarılı seferler yaptı. İngiltere’ye ilk domates, patates ve tütün ürünlerini ulaştırdı. Kızılderililer ile çatıştığı zamanlar oldu. İngiltere’ye dönerken bazı İspanyol ticaret gemilerini yağmaladı. Bu da onu İspanyol düşmanı haline getirdi.

Raleigh, bu başarılı seferleri ile I. Elizabeth aracılığıyla Sir ünvanını aldı. İrlanda’da 1579 ile 1583 senelerı içinde patlak veren bir isyanı bastırmakla vazifelendirildi. Bu görevini başarıyla yerine getirdi ve kendisine bazı bölgeler verildi. Bu bölgelerde patates tarlaları açtı. Bunun yanında İrlanda’da, bundan dolayı İngiltere’de ilk patates üretimi başladı. Bu süreç içinde şiir yazmaya başlamıştı. I. Elizabeth’e de bir şiir yazmıştı ve bu da bazı söylentilera neden olmuştur. Religh’in resmi ikametgahı sürekli olarak İrlanda’da idi. Orada kendisi için bir kule de kurdurmuştu. I. James zamanında idam edilince ailesi zor durumda kalmıştır.

Raleigh’in en büyük hayali de kendisine ait geniş bir koloni kurmaktı. Virjinya eyaletini kurdu. Virjinya (İngilizce:Virginia, Anlamı:Bakire), I. Elizabeth’e itafen verilmiş bir isimdi. Günümüzde kurduğu koloninin bir kısmı da Kuzey Karolina eyaletindedir. Raleigh bu koloniyi kurmak için İngiliz hükümetinden finansal yardım istedi. Arkadaşlarının da desteği ile koloniyi kurmayı başardı. Lakin sonra art arda gelen olaylar, Kızılderililerle gerçekleşen çatışmalar, İspanyol – İngiliz savaşları sebebiyle bu kolonizasyon çalışmaları başarısız oldu. Virjinya eyaleti uzun zaman ilgisiz kaldı. Lakin İngiltere’nin ekonomik alanda gelişmesi ile Virjinya’ya tekrar ilgi başladı ve etrafında yeni koloniler kurulmaya başladı. Bunun yanında Virjinya, diğer sömürgeler için bir umut olmuştu.

Raleigh yeni bir kolonizasyon için sefere başlamıştı ama büyük bir problem yaşandı. Katolik – Protestan çekişmesi, Mary Stuart’ın idam edilmesi ve İspanyolların İngiltere’yi safdışı bırakmak istemesi sebebiyle İspanyol Armada oluşturulmuştu. Bu büyük armada, o zamanda çok kuvvetli olmayan İngiltere için büyük bir tehlikeydi. Bu nedenle I. Elizabeth, yalnızca askerleri ve devlet adamlarını değil, güvenilir denizcileri ve halkı da savaşa çağırmıştı. Bu nedenle Raleigh, İngiltere’ye geri döndü. Raleigh’in de kendince İspanyollara karşı poblemleri vardı. Yeni Dünyadaki İspanyol kolonilerini ele geçirmek, İspanyol deniz seferlerini safdışı bırakmak istiyordu. Raleigh, İspanyol Armadanın düzeni bozulması halinde savaşın kazanılacağını düşünüyordu. I. Elizabeth ona bi hayli güveniyordu. Diğer komutanların da görüş birliği ile İngilizler kendi gemilerini yaktı ve İspanyol Armada üzerine gittiler. Böylelikle İspanyol Armada ateş içinde kaldı, düzeni bozuldu. Düzensiz İspanyol gemileri, İngilizler aracılığıyla birer birer imha edildi ve savaş İngiliz zaferiyle neticelendi. Bu zafer sebebiyle Raleigh, bi hayli güvenilir bir devlet adamı hali aldı. Yeni Dünya’ya yaptığı seferlerde çok daha başarılı oldu, İspanyollarla çatışmak zorunda kalmıyordu.

Kraliçe I. Elizabeth, 1603 senesinde ölünce Raleigh’in saraydaki durumu sarsıldı. Çünkü yerine başka hanedanlıktan gelen I. James, Raleigh’i çok sevmiyordu. I. James, İspanyollarla iyi ilişkiler kurmak istiyordu ve bundan dolayı Raleigh’i yönetimden düşürdü. Daha sonra ise Raleigh, ailesiyle birlikte Londra Kulesine hapsedildi. Bu süreç içinde bir çok hikaye, şiir ve deneme yazdı. Günümüzde bu yazılardan, şiirlerden fazla azı kalmıştır. 1616 senesinde Raleigh, Yeni Dünya’da altın aramak üzere sefere çıkmak için I. James’i ikna etti. 2 yıl sonra fazla miktarda altın ile dönerken İspanyol ticaret gemileri ile karşı karşıya geldi. Aralarında çatışma oldu ve çatışmayı Raleigh kazandı. Lakin yurda döndüğünde umduğunu bulamadı. Çatışma sebebiyle İspanyollar, İngiltere’ye ültimatom vermişti ve I. James, Raleigh’e kızgındı. İspanyolların isteği üzerine I. James, Raleigh’in idam edilmesini emretti. Raleigh, [[1618] senesinde halka açık bir yerde infaz edildi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.