Volkan Konak Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
86
Volkan Konak Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Volkan Konak Kimdir? Biyografisi, bölümünde Volkan Konak Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Volkan Konak Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Volkan Konak Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Volkan Konak

Volkan Konak, 1967 senesinde Trabzon’un Maçka beldesinde dünyaya geldi. İlk, orta ve Lise Eğitimini Maçka ‘da bitirdiktan sonra, 1983-1984 senelerı içinde İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuar’ına girdi.

1987 senesinde Suların Horon Yeri albümüyle yörede yaptığı derlemeleri sergiledi. 1988 senesinde Konservatuarı bitirip aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesinde Sosyal Bilimler Master Eğitimine başladı. Karadeniz Müziğini Evrensel Müzik formlarıyla buluşturarak, özgün bir yapıda yeniden şekillendiren Volkan Konak, İlk albümü Efulim’ i 1991-1992 senesinde yaptı.

Albüm başta Karadeniz halkının ve müzikseverlerin beğenisini ve ilgisini kazandı. Daha sonra 1994 senesinin Ekim ayında Gelir misin Benimle adlı albümünü hazırladı ve askerlik görevi sebebiyle bir süre çalışmalarına ara verdi.


Askerlik görevini bitirdiktan sonra hemen üçüncü albümü Volkanik Parçalar’ ın çalışmasına başladı. Üç aylık çalışmadan sonra da bu albüm Müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Volkan Konak 1998 senesinin Nisan ayında kendisi aracılığıyla kurduğu Kuzey Müzik Prodüksiyon isimli şifrketindan Pedaliza isimli Albümünü Müzikseverlerin beğenisine sundu. 1993 senesinden bu yana Albüm çalışmalarında hemen hemen elli adet bestesini sergilemiş ve bu çalışmalar sonunda Gazeteciler Cemiyeti, çeşitli vakıf ve dernekler aracılığıyla yılın sanatçısı seçildi.

2000 senesinde DMC bünyesine katılan Volkan Konak, Şimal Rüzgarı adlı albümünü çıkararak dinleyicilerine ulaştırdı. 2003 yılı Aralık ayında 3.5 yıl aradan sonra yine DMC etiketiyle yayına giren Maranda isimli albümü ise büyük beğeni toplayarak 2004’ e müzik dünyasının iddialı yapımlarından biri olarak girdi ve en fazla satan albümler sıralamasında Elmas Plak ödülünü kazandı. 2006 senesinde yine Mora adlı albümü Altın Plak ödülüne Layık görüldü. 2009 senesinde çıkardığı mimoza albümü ise hem Altın, hem de Platin Plak ödülü alarak Türkiye’de en fazla satan albüm olarak birinci sırada yer almıştır.

Yüzlerce ödüllerinden bazıları şunlardan oluşmaktadır:


2003 Kral Tv en iyi Halk Müziği Sanatçısı Ödülü
2004 Magazin Gazetecileri en iyi Sanatçı Ödülü
2004 Maranda Albümü En Çok Satış Yapan Albüm Ödülü
2007 Mora Albümüyle Altın Plak Ödülü
2009 Hürriyet Altın Kelebek En İyi Halk Müziği Erkek Solist Ödülü
2009 Mimoza Albümü Altın Plak Ödülü
2010 16. Kral Tv en iyi Türk Halk Müziği Özel Ödülü
2010 37. Altın Kelebek en iyi Türk Halk Müziği Erkek Solist Ödülü
2010 Mimoza Albümü Platin Plak Ödülü (Türkiye`nin En Çok Satan Albümü Ödülü)
2011 TRT Müzik Ödülleri En İyi Türk Halk Müziği Erkek Sanatçı Ödülü
2011 TRT Müzik Ödülleri Yılın En İyi TV Müzik Programı Ödülü (Kuzeyin Oğlu – Show TV)
Web Sitesi: volkankonak.com
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.