Verda Erman Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
163
Verda Erman Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Verda Erman Kimdir? Biyografisi, bölümünde Verda Erman Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Verda Erman Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Verda Erman Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Verda Erman

Verda Erman, 1944 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Müzik öğrenimine İstanbul Belediye Konservatuvarında başladı. Rana Erksan ve Ferdi Statzer’in öğrencisi oldu. Kısa zamanda üstün kabiliyetini belli etti ve müthiş kabiliyetli çocuklar için çıkartılmış olan 6660 sayılı yasa gereğince 1957 senesinde Paris’e gönderildi. Paris Konservatuvarında piyano öğrenimini sürdürdü ve Lucette Descaves’in öğrencisi oldu.

Okulunu birincilikle bitirdi. Kariyerini geliştirmek maksadıyla bunun bunun yanında ünlü piyanist ve pedagog Lazare-Levy ile çalıştı.


Noel Gallon’dan armoni ve kontrpuan dersleri aldı. Paris’te olduğu süre içinde başarılı konserler verdi. Yurda döndükten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası eşliğinde bir çok piyano konçertosunu seslendirdi, bazılarının Türkiye’de ilk seslendirilişini gerçekleştirdi.

1963 Kasım ayında Marguerite Long-Jacques Thibaud Uluslararası Piyano Konkuru’nda Paris kenti ödülünü kazandı. 1965’de Kanada Uluslararası Piyano Yarışması’nda ikincilik kazandı. 1971’den sonra, dünyanın önemli müzik merkezlerine konuk sanatçı olarak davet edildi ve konserler verdi. Rudolf Serkin aracılığıyla Marlboro (Vermont) Festivaline çağrıldı. Müzik merkezlerindeki ünlü orkestralar eşliğinde konçertolar çaldı. Belgrad, Paris, Montreal ve Bükreş’te başarılar kazandı.

1971 senesinde Devlet Sanatçısı unvanı aldı. Aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın solist sanatçısı olan Erman, orkestranın Avrupa turnelerine bir çok kez katılmış ve verdiği konserler dış basında övgüyle karşılanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.