Vedat Bilgin Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
150
Vedat Bilgin Kimdir? Biyografi Sayfası

Vedat Bilgin Kimdir? Biyografi, bölümünde Vedat Bilgin Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Vedat Bilgin Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Vedat Bilgin Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Vedat Bilgin Kimdir

Vedat Bilgin, 1954 senesinde Bayburt’un Aydıntepe beldesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini, Bayburt’ta bitirdiktan sonra, 1974 senesinde girdiği Ankara Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde yüksek lisans ve doktorasını yaptı.

Üniversite öğrenciliği sırasında ”Genç Arkadaş” isimli dergisini çıkaran Vedat Bilgin, 1982 senesinde Konya Selçuk Üniversitesi’ne asistan olarak gitti. 1984 senesinde Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı.1995 senesinde İngiltere’de York Üniversitesi’nde post-doktora çalışması yaptı.

Vedat Bilgin, 2000 senesinde Başbakanlık Başdanışmanı görevinde bulunduktan sonra Devlet Demiryolları Genel Müdürü oldu. Türkiye’de ilk bi hayli hızlı tren olarak şimdilerde faaliyetine devam eden Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren Yolu Projesini 2002 senesinde başlattı. 2003 senesinde bu görevinden kendi isteğiyle ayrılarak üniversitedeki görevine döndü.

2006 senesinde misafir öğretim üyesi olarak gittiği ABD. Michigan Üniversitesi’nde ”Ortadoğu’da Modernleşme Sorunları” konulu ülkeler arası çalışmada yer aldı.

Vedat Bilgin, yapmakta olduğu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başdanışmanı ve MHP Merkez Yönetim Kurulu Üyeliğinden 1 Aralık 2010 tarihinde istifa etti.

Vedat Bilgin, Gazete Habertürk’de köşe yazarlığı yapmıştır ve Bugün gazetesinde halen köşe yazarlığı yapmaktadır.

Prof. Dr. Vedat Bilgin, 2011 senesinden bu yana Ankara Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölüm Başkanı olarak çalışmaya sürdürmektedir.

2013 senesinde barış süreci kapsamı içinde hükümet aracılığıyla oluşturulan Akil insanlar listesine Karadeniz Bölgesinden seçildi.

Vedat Bilgin Bazı Kitapları

1998 Dünya’da ve Türkiye’de Özelleştirme Uygulamaları
1998 Türkiye’de Demiryollarının Bugünü ve Geleceği Araştırması
1998 Mesleklere Göre Aile Araştırması: İşçi Ailesi
1996 21. Yüzyıla Doğru, Demiryollarının Modernizasyonu: Yeni Bir Gelişme Stratejisi
1995 İkibin’e Beş Kala Türkiye ve Dünya
1995 Gençlik Sorunları ve Genç İşçiler Araştırması
1995 Türkiye’de Demiryolu İşçileri
1995 Türk Otomotiv Sanayinin Yapısı ve Sorunları Araştırması
1995 Değişen ve Gelişen Türkiye’de Metal İşcisi Gerçeği
1994 Haberleşme Sektöründe Özelleştirme Sorunu
1994 Çalışan Çocukların Toplumsal Profili
1992 Özelleştirme Olayı: Toplumsal Ekonomik Boyutları ve Çalışanların Sorunları Üzerine Bir İnceleme

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.