Uzay Heparı Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
133
Uzay Heparı Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Uzay Heparı Kimdir? Biyografisi, bölümünde Uzay Heparı Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Uzay Heparı Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Uzay Heparı Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Uzay Heparı

Rony Uzay Heparı, 24 Temmuz 1969 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Yayla ve Eti Heparı’nın oğludur. Saint Benoit Fransız Lisesi’nden mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Piyano bölümünü bitirdi. İlk olarak Zuhal Olcay’ın Küçük Bir Öykü Bu ve Akrep Nalan’ın Dağ Çiçeği albümlerinde piyano çaldı.

Sezen Aksu ile müzik üzerine ortak çalışmalar yaptı. Sanatçının Deli Kızın Türküsü albümünde çalıştı, sahne çalışmalarında kendisine eşlik etti. Levent Yüksel, Sertab Erener ve Aşkın Nur Yengigibi isimlerin albümlerinde besteci ve yapımcı olarak görev yaptı.

Uzay Heparı, 1993 senesinde modacı Zeynep Tunuslu ile evlendi. 1994’te vizyona giren Atıf Yılmaz’ın yönettiği Gece Melek ve Bizim Çocuklar filminde Derya Arbaş ve Deniz Türkali ile başrolde oynadı.

Uzay Heparı, 20 Mayıs 1994 tarihinde, Demet Sağıroğlu’nun ilk albümü üzerinde çalışmaktayken, kısa süre önce aldığı motoru ile Etiler Koç köprüsü üzerinde Küfe Bar’daki programına gitmekte olan Demet Akbağ’ın park halindeki arabasına çarptı ve International Hospital’de 11 gün süren bitkisel yaşamın sonrasında, 31 Mayıs 1994 tarihinde saat 10.50’de yaşamını yitirdi. 1 Haziran’da Teşvikiye Camii’nden kaldırılan naaşı, Zincirlikuyu Mezarlığı’na toprağa verildi. Öldüğü sırada hamile olan eşi, 5 Ocak 1995’te oğulları Uzay Kanat Heparı’yı dünyaya getirdi. Zeynep Tunuslu eşinin ölümünden sonra Uzay Heparı ile tanışmasını, evliliğini, hastanede geçirdiği günleri, Uzay Heparı’dan sonra yaşadığı günleri ve oğlu Uzay Kanat Heparı’nın doğumuna kadar geçen süreyi anlattığı Mavi…, Melekler ve Sen isimli kitabı paylaşımı yaptı.

Levent Yüksel’in ikinci albümünde bulunan “Yas” adlı şarkıyı Sezen Aksu, Uzay Heparı’nın ölümünün sonrasında yazdı.

Candan Erçetin’in ilk albümündeki “Daha” isimli şarkı Mete Özgencil aracılığıyla Uzay Heparı’ya yazılmış ve şarkı Sezen Aksu aracılığıyla bestelenmiştir. “Daha” ve “Yas” Uzay Heparı’nın sonrasında söylenmiş birer ağıt olarak adlandırılır.

Uzay Heparı, anısına 2008 senesinde Uzay Heparı – Sonsuza adlı albüm yayınlanmıştır.


Çalıştığı Albümler
Zuhal Olcay – Küçük Bir Öykü Bu / 1988
Aşkın Nur Yengi – Hesap Ver / 1991
Zuhal Olcay – İki Çift Laf / 1991
Sertab Erener – Sakin Ol / 1992
Akrep Nalan – Dağ Çiçeği / 1993
Sezen Aksu – Deli Kızın Türküsü / 1993
Levent Yüksel – Med Cezir / 1993
Aşkın Nur Yengi – Sıramı Bekliyorum / 1993
Nükhet Duru – Geberiyorum / 1994
Sertab Erener – La’l / 1994
Demet Sağıroğlu – Kınalı Bebek / 1994
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.