Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
449
Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir Biyografi ve Hayatı

Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir-Biyografi ve Hayatı

Usta Sanatçı Edip Akbayram Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Edip Akbayram kimdir? Usta sanatçı Edip Akbayram kaç yaşındadır? 26 Aralık 1950 doğumludur. Edip Akbayram nerelidir?Gazianteplidir. Sevimli mi tatlı bir bebek olan Edip, daha minicikken yaşamın kötülüğü ile yüz yüze kaldı. Henüz dokuz aylık olmuşken çocuk felci denen illet hastalığa yakayı ele verdi. Küçük bedeni ile bu koca yükün altına giren usta sanatçı, hastalığın pençesinde çocukluğunu geçirdi. Hastalığına rağmen öyle hayat doluydu ki hiç bir şey müziğe olan sevdasına engel olamadı.

Edip Akbayram’ın müziğe karşı tutkusu ufak yaşlardayken dallanıp budaklanmaya başladı. O kadar büyük bir tutkuydu ki bu, günlerce haftalığını biriktirerek dönemin en ünlü isimlerinin konserine bilet alırdı. Konserlere büyük bir mutluluk içinde gider, sanatçıların her hareketini özenle takip eder ve ardından da eve gelerek ayna karşısında bire bir taklitlerini yapmaya çalışırdı. Sanata ve sanatçıya karşı böylesine büyük bir sevdaydı onunki. Bu tutku Akbayramın peşini hiçbir zaman bırakmıyor ve her geçen gün daha da kamçılanıyordu. Çocukluk dönemlerinde sanata karşı olan sevgisine ve tutkusuna daha fazla direnemeyen usta sanatçı, bir orkestra kurarak amatör biçimde evlerinin karşısında ki düğün salonunda çalışmaya başladı.

Edip Akbayram’ın Eğitim Hayatı ve Seçimleri

Lise senelerında da sanata karşı olan ilgisini ilerleten Akbayram, Pir Sultan’dan tutun da Karaoğlan’ın deyişlerine kadar besteler ile çalıp dile getirdi. Lise senelerında yine çok büyük bir başarıya imza atarak ‘’Kendim Ettim Kendim Buldum’’ adlı ilk plâğını yaptı. Bu plâğı çıkardığı zaman grubunun ismi ise ‘’Siyah Örümcekler’’ adını taşıyordu. Akbayram’ın plâğı ‘’Siyah Örümcekler – Gaziantep Orkestrası’’ ve ‘’ Edip Akbayram ve Siyah Örümcekler’’ şeklinde adlandırılarak iki farklı biçimde baskıya sunuldu. Kısa sürede sanata olan aşkı ile birlikte çıktığı yolda, hızla ilerleyen usta sanatçı zorlukları sıra sıra aşıyordu.

Gaziantep ile çıktığı yola, Adana ile sürdü. Adana Akbayram’ın sanat yaşamında önemli dönüm noktalarından bir diğeri olandir. Bu şehirde Akbayram kendi kurduğu orkestra ile ilk defa sahnede yerini aldı. Sahne ışığı o kadar büyüleyiciydi ki, burada ‘’Beyaz Saray’’ adlı bir gazinoda dinleyicileri ile buluşmak üzere çalışmaya başladı. Tüm bunlar sırasında 1968 senesinde liseyi bitirerek İstanbul’a gitti. İstanbul’da üniversite sınavlarına hazırlandı ve hedefi olan doktorluk için ter döktü. Sınav sonuçları bilgisi verildi, diş hekimliğini kazandı.

Müzik ve diş hekimliği içinde kaldı, ikisinden birisini tercih etmek zorundaydı. Müziği tercih etti. 1971 senesinde Altın Mikrofon yarışmasına başvurdu. ‘’Kükredi Çimenler’’ adlı bestesiyle birinci oldu. 1974 senesinde ise Dostlar Orkestrası’nı kurarak Anadolu pop müziğinin kıymetli bir ismi halini aldı. ‘’Kara Kuzu’’, ‘’Deniz Üstü Köpürür’’ ve ‘’Garip’’ isimli 45’liklerle ödüller almaya sürdü. Bunun yanında ünü yurt genelinde duyulmaya başladı. Sanata olan aşkı onu her geçen gün daha ileriye taşıdı.‘’Aldırma Gönül’’ ve ‘’eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’’ isimli parçalarıyla satış rekorlarını alt üst ederek altın plâk kazandı. Sanatçının 250 adet ödülü bulunmaktadır. 1979 senesinde Ayten Hanım ile yollarını birleştiren ünlü sanatçının evliliğinden Türkü ve Ozan isimli iki çocuğu dünyaya gözlerini açtı. Birisi kız birisi erkek olan iki çocuğu ile geniş bir aile oldu.

Ünlü Sanatçı Edip Akbayram’ın Albümleri

Sanatını aşkla icra eden Akbayramın bi hayli fazla albümü bulunmaktadır. İlk albümünün adı ‘’Nedir Ne Değildir?’’, bu albümü 1977 senesinde çıkarmıştır. Dostlar, Yeni Gelen Güne Türkü, Özgürlük, Şahdamar, Senden Haber Yok, Hava Nasıl Oralarda, Unutamadıklarım gibi daha birden fazla albümü mevcuttur. Son albümü ise 2012 senesinde çıkardığı ‘’Mayıs’’ albümüdür.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.