Ümit Sayın Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
295
Ümit Sayın Kimdir Biyografi ve Hayatı

Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Türk müziğinin önemli isimlerinden birisi olan Ümit Sayın bir çok kişi aracılığıyla alakayla takip ediliyor. Ümit Sayın kimdir, ümit Sayın nerelidir gibi sorular soruluyor. Bakımdan ilk kez Ümit Sayın, İzmir’de doğmuştur. Yani İzmirli şarkıcılarımızdan biri olma özelliğini taşır. Ümit Sayın kaç yaşındadır diye merak edenler için Sayın, 26 Nisan 1970 tarihinde dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini İzmir’de tamamlamış, sonrasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümünde üniversite eğitim hayatına başlamıştır. Müzik kariyerine yoğunlaşması üzerine bu bölümü yarıda bırakarak ayrılmıştır.


Ümit Sayın Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ümit Sayın’ın yaşamını değiştiren nokta 1990 senesinde başlamıştır. Sezen Aksu’nun İzmir’de verdiği konserle birlikte Ümit Sayın için uzun bir maraton başlamış, yeni kapılar açılmıştır. Sayın, sahneye çıkarak bir şarkıda Sezen Aksu’ya eşlik etmiş, sonrasında da vokalisti olması için teklif almıştır. Bunu kabullenerek İstanbul’a gelen Ümit Sayın, İstanbul’da Timur Selçuk’tan bir süre klasik gitar eğitimleri almıştır. Fuat Güner’in stüdyosuna da dahil olmuş, burada 2 yıl boyunca çalışmış ve kendisini iyi derecede geliştirmiştir. 1991 yılı itibariyle ilk bestelerini yapmaya başlamış olan Ümit Sayın, bu sürede çeşitli stüdyo vokalleri ve reklam müzikleri için de çalınmalarını sürdürmüştür.

Ümit Sayın, stüdyoda reklam müziği ve vokal çalışmalarına sürdüği sıralarda Ozan Çolakoğlu ile tanışmış, ikili ardından bir çok başarılı projenin içinde birlikte bulunmuştur. 1992 senesinde Ümit Sayın hem Harun Kolçak’ın hem de Sezen Aksu’nun vokalistliğini birden yapmış, bunun yanı sıra Deniz Arık ile yakın temasta olmuştur. Deniz Arık’ın o dönem şöhrete kavuşmasını sağlayan Zehir Ettin ve Vurur adlı iki şarkısının söz ve müziklerini Ümit Sayın yazmış, ismini daha yukarılara taşımıştır.

1993 senesinde Ajda Pekkan’a vokalistlik yapmaya başlayan Ümit Sayın, aynı yıl içinde Leman Sam, Seden Gürel, Emel Müftüoğlu, Hakan Peker, Burak Kut için de söz ve besteler yaparak Türk müziğinin ünlü şarkıcılarıyla bir arada bulunmuştur. Aynı senelerda dur durak bilmeden çalışmalarına devam eden Ümit Sayın, 1994 senesinde Tarkan’ın çok büyük bir çıkış yapan A Acayip adlı albümüne katkıda bulunmuştur. Bu albümde bulunan Dön Bebeğim ve Gitme adlı parçaların yazımı Ümit Sayın’a aittir. Aynı yıl İzel ve Yeşim Salkım’ın albümlerinde bulunan çeşitli şarkıların yazarlığı da Ümit Sayın aracılığıyla yapılmıştır. Pınar Aylin’in büyük bir çıkış yaptığı Sen Gidip De adlı parçanın kelimeleri de yine Ümit Sayın aracılığıyla yapılmıştır.


Ümit Sayın’ın Albüm Çalışmaları

Ümit Sayın 1994-1995 senelerında Tarkan’ın vokalistliğini yapmış, kariyerine bir yenisini daha eklemiştir. Üstelik bu senearda kendi albüm çalışmalarına da hız vermiş, dur durak bilmeden çalışmalarını sürdürmüştür. 1996 yılı itibariyle ilk albümü olan Hicran piyasaya çıkmış, bu albümde yakın arkadaşı Ozan Çolakoğlu ile birlikte çalışmışlardır.

1997-1998 senelerında Ümit Sayın yine beste ve söz çalışmalarını sürdürmiştir. Deniz Seki, Zeynep Dizdar, Aşkın Nur Yengi, Asya, Gökhan Tepe, Bengü gibi çeşitli şarkıcıların seslendirdiği müziklerin beste ve söz çalışmalarına imza atmıştır. Ümit Sayın, 1998 senesinde babasını kaybetmiş, 1999 senesinde ikinci albümünü çıkarmıştır. İkinci albümünün adı, Ben Tabi Ki adını taşımaktadır. 2000 senesinden İstanbul Plak ile olan anlaşmasini bitirmiş ve bestelerinin hakları için aynı dönem Sony Müzik ile anlaşmıştır. 2000 senesinden 2004 yılına kadar müzik çalışmalarına ara veren Ümit Sayın, dönüşünü Mai albümüyle yapmıştır. Daha sonra albüm çalışmalarında bir ara olmuş, 2010 senesinde Takılma, 2011 senesinde Söz Müzik Ümit Sayın ve 2013 senesinde da Kendiliğinden adlı albümleri piyasaya çıkmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.