Ümit Kaftancıoğlu kimdir?, nereli, kaç yaşında?

03.02.2022
197
Ümit Kaftancıoğlu kimdir?, nereli, kaç yaşında?

Ümit Kaftancıoğlu kimdir?, biyografi sitemizde Ümit Kaftancıoğlu kimdir? ile alakalı biyografi yazısı hazırladık. Ümit Kaftancıoğlu kimdir? kaç yaşında?, Ümit Kaftancıoğlu kimdir? memleketi neresi, Ümit Kaftancıoğlu kimdir? evi nerede, Ümit Kaftancıoğlu kimdir? nereli, Ümit Kaftancıoğlu kimdir? instagram, Ümit Kaftancıoğlu kimdir? ile alakalı her detay yazımızda..

Ümit Kaftancıoğlu kimdir? Biyografi

Ümit Kaftancıoğlu kimdir? Ümit Kaftancıoğlu kelimeleri ve eserleri nelerdir? Ali Naki Kaftancıoğlu Canan Kaftancıoğlu ve Pınar Kaftancıoğlu ile ilişkisi nedir? Ümit Kaftancıoğlu kitapları ile bilinmekte. Uzun senelerdan beri Ümit Kaftancıoğlu öykü yarışması düzenlenmektedir. Ümit Kaftancıoğlu öykü yarışması 2018 senesinde da sürdürmektedir. Ümit Kaftancıoğlu kızı, oğlu, kitapları, öyküleri, manalı kelimeleri, eserleri ve şiirleri ile hatırlanıyor. Çünkü kendisi Türk yazar, derlemeci ve TRT radyo programcısıydı.

Peki, Ümit Kaftancıoğlu kimdir? İşte Ümit Kaftancıoğlu yaşamı ve biyografisi.

Ümit Kaftancıoğlu Özgeçmişi

Ümit Kaftancıoğlu, 1935 senesinde Ardahan, Hanak’a bağlı Koyupınar köyünde dünyaya gözlerini açtı. O vakitlerda Ardahan Kars iline bağlıydı ve ilçeydi. Doğuun ücra köşelerinde 7 çocuklu bir ailede gözünü hayata açan  Ümit Kaftancıoğlu, aslında asıl adı Garip Tatar’dır. Tıkı adı gibi, garip, mazlum ve yoksul bir yaşamın içinde büyüdü.

Belki de doğu şartlarında okula gitmeden okumayı öğrenen, iyi bir dinleyici olan tek kişidir diyebiliriz. İşçilik, ırgatlık, seyyar satıcılık, tarım ve hayvancılığın içinde ilkokulunu ve ortaokulunu başarı ile tamamlayarak liseden mezun olarak 1957’de Cılavuz Köy Enstitüsü’nü bitirdi ve Öğretmen olarak mesleğini icra etmeye başladı. Öğretmen olarak Mardin başta olmak üzere çeşitli illerde eğitmen olarak görev aldı. Dönemin koşulları nedeni ile sol görüşlü olması nedeni ile öğretmenlik görevinden uzaklaştırılmıştır.

Aradan geçen zaman diliminin sonrasında, 1974’te TRT’de yapımcı olarak görev aldı.  Dönemeç adlı hikayesiyle, 1970 TRT Büyük Ödülü’nü aldı. Bu öykü aslında kendi yaşamından ibaretti. Öğretmenlik senelerında kendisi gibi edebiyat öğretmeni olan Nurcan Kaftancıoğlu adlı Türkçe ve edebiyat öğretmeni ile evlendi Bu evliliğinden bir kız ve bir oğlu dünyaya gözlerini açtı.  Ali Naki Kaftancıoğlu ve Pınar Kaftancıoğlu.

“11 Nisan 1980 gününün sabahı, Mecidlyeköy Ortaklar Caddesi Unsal Sokak Aksu Apartmanındaki dairesinden kızı Pınar’ı Esentepe Ortaokulu’na götürmek üzere evinden dışarı çıktığında ufak kızının gözleri önünde silahlı saldırıya uğradı. Sırtına ve göğsüne isabet eden 5 kurşunla ağır yaralanan Kaftancıoğlu, Şişli Hastanesine kaldırılmış, fakat ameliyata alınmadan yaşamını yitirmiş, olay sırasında kızı Pınar’a bir şey olmamıştı. Olaydan sonra tutuklanan Ahmet Mustafa Kıvılcım, polise verdiği ifadede Kaftancıoğlu’nu “solcu olduğu için, Ortadoğu gazetesi yazarlarından İsmail Gerceksöz’ün İntikamını almak için Kaftancıoğlu’nu öldürdüklerini bildirmiştir.  Kıvılcım, Askeri Mahkeme aracılığıyla ömür boyu hapse mahkûm edilmiş, fakat cezası Askeri Yargıtay aracılığıyla bozulmuş ve 4 yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmıştır.

Anısını yaşatmak için Yalın Ses edebiyat dergisi aracılığıyla, ilki 2005 senesinde olmak üzere  her sene “Ümit Kaftancıoğlu Öykü Yarışması” düzenlenmektedir.

Ümit Kaftancıoğlu Ödülleri:

Dönemeç adlı hikâyesiyle 1970 TRT Başarı Ödülü’nü, Çocuk ve Kent adlı hikâyesiyle Başkent Ödülü’nü aldı.  “Hakkullah” adlı röportajıyla Ali Naci Karacan Birincilik Armağanı kazandı.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.