Ümit Besen Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
474
Ümit Besen Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Ümit Besen Kimdir?, biyografi bölümümüzde Ümit Besen Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Ümit Besen Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ümit Besen Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Ümit Besen
Meslek Sanatçı
Yaşı 64 (1956-10-14)
Boyu
Burcu Terazi
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lise
Eşi Emel Özçelik
Sevgilisi
Doğum Yeri Osmaniye

Ümit Besen Kimdir? Biyografi

Ümit Besen, 14 Ekim 1956 tarihinde Osmaniye’de dünyaya gelmiştir. Beş çocuklu ailenin en ufak çocuğudur. Fikret Besen’in oğludur.

İlköğretim öğrencisi olduğu zamanda müziğe olan kabiliyetinin farkına varmış ve halen ufak yaşta olmasına rağmen melodika çalmaya başlamıştır.  

Daha sonra akordeon ve org çalmaya başlayan Ümit Besen, kariyerine bu alanda devam etmek istemiş ve kendisini geliştirmek istemiştir.  

1974 senesinde ‘Tayfunlar Orkestrası’ isminde bir grup kuran sanatçı, bu grupla birlikte düğünlerde çalmaya başlamıştır. Kendinden kısa bir sürede söz ettirmeyi başaran Ümit Besen, lise 2’inci sınıfta ise iş teklifleri aldığı için okulu bırakma kararı almıştır.  

Vatani vazifesi için 1976 senesinde Kütahya’ya giden sanatçı, askerliğini orduevinde müzisyen olarak tamamlamıştır. Buradaki general aracılığıyla büyük beğeni alınca da Zonguldak Orduevi’ne nakli gerçekleştirilmiştir.

Askerliğinin sonrasında Adana Çukurca Kulübü’nde şarkı söylemeye başlayan sanatçı, efsane futbolcu Metin Oktay aracılığıyla da bu sürede keşfedilmiştir.  

Metin Oktay’ın desteği ile 1978 senesinde İstanbul’a gelen Ümit Besen, Tarabya’da ‘Köşem Bistro’ isimli mekanda as sanatçı olarak çalmaya başlamıştır.  

İlk albüm çalışmasını plakçı hemşehri olan Hüseyin Emre ile yapan sanatçı, 1980 senesinde da ilk kez ‘Şikayetim Var’ isimli uzun çalarını piyasaya sunmuştur.

1981 senesinde ‘Islak Mendil’ adlı ikinci plağıyla dinleyicilerinin sayısını daha da artıran sanatçı, Türk Sanat Müziği’nin bunun yanında Arabesk de söyleyerek gazino kültürüne değişik bir renk getirmiştir.

Sanatçılığı ile ünlenen Ümit Besen, 1980’li senelerda ise gelen teklifler üzerine oyunculuğa yönelmiş ve ‘Islak Mendil’ adlı filmde yoksul bir genci canlandırmıştır. Filmdeki aşk hikayesinden etkilenmesi üzerine ‘Nikah Masası’ isimli şarkıyı kalem alan sanatçı, bu şarkıyı 20 dakikadan daha az bir sürede yazmış ve bestelemiştir. Günümüze kadar da 30’a yakın albüm yayınlamış ve 13 filmde sahne almıştır.

Ümit Besen’in bazı albümleri:

1982 – Bayramın Olsun

1983 – Dostlar Sağolsun

1997 – Hadi Git

2000 – Bizim Hikayemiz

2003 – O Gece

2008 – İyi Günde Kötü Günde

Ümit Besen’in oynadığı bazı filmler:

1982 – Islak Mendil

1982 – Nikah Masası

1984 – Yıkılan Gurur

1985 – Bir Akşam Üstü

1986 – Sevda Rüzgarı

1987 – Baba Yüreği  

05 Aralık 2020 Cumartesi 19:58
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.