Ümit Besen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
318
Ümit Besen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ümit Besen Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ümit Besen Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ümit Besen Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ümit Besen Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ümit Besen

Ümit Besen, 14 Ekim 1956 senesinde Osmaniye’de dünyaya geldi. 5 çocuklu Besen ailesinin en büyüğü olan Ümit Besen’in çocukluğu dedesinin udundan dinlediği namelerle geçti. Altı yaşında ilk okula başladığında tavan içinde bulduğu amcasının kırık melodikası onun en yakın dostu oldu.

Babası (Fikret Besen) onun müzik kabiliyetini farkeden ilk kişi oldu. Babası önce yeni bir melodika ardından yeni bir akordion aldı oğluna.Kısa sürede akordionun yerini org almıştır.

Ümit Besen, Yeteneğini ilerletmeye ve para kazanmaya karar verdi. 1974 senesinde Tayfunlar Orkestrası adlı bir grup kurdu ve düğünlerde çalmaya başladı. Civar illerde herkes ondan bahsediyordu. İş teklifleri artıncada Lise 2.sınıfta okulu bıraktı. Onun için ya müzik ya okul olmalıydı. Müziği tercih etti.


Ümit Besen, 1976 senesinde askerlik görevi için Kütahya’ya gitti. Kütahya’da orduevinde şarkı söylerken bir general onu dinleyerek Zonguldak Orduevine naklettirdi. Askerlik sonrasında da Adana Gazinolarının aranan müzisyeni oldu.

Onun yaşamına yön veren isim ise eski oyuncu Metin Oktay olmuştur. Ümit Besen’in Çukurova Klübünde sahne aldığı bir akşam dinleyicilerin içinde bulunan Metin Oktay sesine ve yorumuna hayran kaldığı için hemen İstanbul’da ki gazinocu dostlarına tavsiye etti.

Karşılıklı görüşmelerden sonra Ümit Besen, 1978 senesinde İstanbul’a geldi. Tarabya’da Köşem Bistro’da as olarak piyano çalıp şarkı söylemeye başladı. Artık İstanbul gecelerinde sahne alıyor duygu dolu yorumu ve piyanodaki kabiliyeti ile dinleyenleri adeta kendinden geçiriyordu.

Köşem Bistro’da çalışmaya başladığı süre içinde plakçı olan hemşerisi Hüseyin Emre aracılığıyla beğenildi ve Ahmet Selçuk İlkan, Selami Şahin gibi kuvvetli bir ekiple ilk albüm çalışmasına başladı.

İlk olarak “Şikayetim Var” adlı uzun çalarını piyasaya çıkardı (1980). Hemen sonrasında “Islak Mendil” ile ikinci plağını yaptı (1981/82). Hareketleri rahat, söyleyişi duygulu, sesi kuvvetliydü. İsmi gün geçtikçe daha da büyüdü. Arka arkaya çıkardığı plakları satış rekorları kırıyor, sahne aldığı mekanlar tıklım tıklım doluyordu. Gazino kültürüne alternatif bir kültür yaratarak her kesimden insanın dinlediği yüzlerce şarkının bestecisi oldu. Türksanat Müziği’de dile getirdi Arabesk’te.

1980’li senelerla birlikte sinema oyunculuğu girdi Ümit Besen’in yaşamına. İlk filmi “Islam Mendil”de konservatuarda okuyan yoksul bir genci oynuyordu. Filmdeki aşk hikayesinden o kadar çok etkilendi ki bir süre sonra efsane şarkı “Nikah Masası”nı yazdı. “Nikah Masası”nı 20 dakika gibi kısa bir sürede yazdı ve besteledi. Oyunculuğu yorumculuğu kadar kuvvetli olmasa da aşık piyanist şantör rolleriyle seyircisinin gönlünde taht kurmayı başardı.

Ümit Besen’in icra ettiği müzik dışında batı müziğine çok ilgisi mevcuttur. Ella Fitzgerald, Billie Holiday, Lionell Richie, Diana Krall gibi sanatçılarıda dinlemektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.