Umay Gedikoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
143
Umay Gedikoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Umay Gedikoğlu Kimdir? Biyografisi, bölümünde Umay Gedikoğlu Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Umay Gedikoğlu Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Umay Gedikoğlu Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Umay Gedikoğlu

Umay Gedikoğlu (Umay Umay), 22 Mayıs 1966 senesinde Trabzon’da dünyaya geldi. Umay Gedikoğlu, İlk müzik çalışmalarına 1990 senesinde “Hush” grubundan Eray Artan ve Melih Rona ile bir araya gelerek “Leprechaun” grubuyla başlamıştır. Umay Gedikoğlu, kısa süren bu çalışmadan sonra asıl çıkışını tüm müzik ve kelimelerini Barlas’ın (Barlas Erinç) yazdığı pop rock tarzındaki “Umay Umay” albümüyle yapmıştır.

Umay Gedikoğlu, 7 Ekim 1994’te Emre Plak’tan çıkan “Umay Umay” albümüne, şarkıları yazan Barlas’ın bunun yanında, bugün hepsi müzik alanında önemli isimlere sahip olan Şebnem Ferah, Teoman ve Özlem Tekin vokalleriyle, Alper Erinç ise düzenlemeleriyle destek olmuştur. İlk klip Böl Beni’ye çekilmiş ve Umay bi hayli başarılı bir çıkış yakalamıştır. Albümün en tanınan ve bi hayli beğeni alan şarkılarından, klibi de çekilen Hareket Vakti şarkısını ardından Afili Yalnızlık albümünde Emre Aydın da seslendirmiştir. Albümde diğer bir klip çekilen şarkı ise Bozdur Yeminleri olmuştur.
Umay Umay’ı geniş kitlelere ulaştıran “Umay Umay” albümünden sonra ikinci albümü “Naylon”, 26 Aralık 1996’da BMG etiketiyle çıkmıştır. Türkiye’nin ilk elektronik – pop albümü iddiasındaki albümde şarkı yazarlığıyla Barlas (Barlas Erinç) yine destek verirken Mete Özgencil, Kıvanç K. ve Ümit Kuzer’le de bir araya gelinmiştir. Bu albümün klipleri Umay Umay’a Mete Özgencil’in de eşlik ettiği “Düşmedim Daha”, “Naylon” ve Edepsiz adlı parçalara çekilmiştir.

Umay Umay’ın üçüncü albümü “Ağzı Bozuk Aşk Mektubu”, ETNO Müzik etiketiyle 2002 senesinde çıkmıştır. Toplam 10 parça ile bir remix içeren albümün yapım aşamasında Patrick Chartol ile çalışılmıştır. Albüme Kazım Koyuncu da konuk müzisyen olarak davet edilmiştir.

Umay Umay’ın müzik çalışmalarının bunun yanında beş adet de kitabı bulunmaktadır. Kitaplarını eş cinsellere adamıştır. Kürtleri, eş cinselleri, devrimcileri ve Mardin’i anlatmıştır. Bir dönem Birgün Pazar’da köşe yazarlığı da yapmıştır. Kazım Koyuncu’nun Gyuli Çkimi şarkısının üzerine Kalbim Acıdı adlı şarkısını söylemiştir. Kendi albümlerinin dışında, Kent Ozanları adlı karma albümde de Şeker Anne şarkısıyla yer almıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.