Ulviye Karaca Kimdir? (Gençliğim Eyvah Nuriye)

26.10.2021
216
Ulviye Karaca Kimdir? (Gençliğim Eyvah Nuriye)

Ulviye Karaca Kimdir? (Gençliğim Eyvah Nuriye), biyografi sitemizde, Ulviye Karaca Kimdir? (Gençliğim Eyvah Nuriye) başlığı altında makale bir araya getirdik. Ulviye Karaca Kimdir? (Gençliğim Eyvah Nuriye) biyografisi yazımızda…

Ulviye Karaca Kimdir? (Gençliğim Eyvah Nuriye)

Atv ekranlarının yeni dizisi Gençliğim Eyvah dizisinde Nuriye Bozoğlu kişiliğine hayat veren Ulviye Karaca kimdir ve nereli? Kaç yaşında?
Boyu, burcu ve kilosu nedir? Bugüne kadar hangi tiyatrolarda, dizilerde ve filmlerde oynadı. Ödülleri var mı? İnstagram kullanıyor mu?
Tüm ayrıntılar biyografi yazımızda.

Ulviye Karaca Kimdir?

Ulviye Karaca 1 Mart 1968 tarihinde Ankara’da dünyaya gözlerini açtı.
Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 1993 senesinde mezun olan tecrübeli oyuncu eğitimi sonrasında Devlet Tiyatrolarında görev yaptı.
2004 senesinde Polonya Krakow Üniversitesi’nde Maske ve Kukla Tiyatrosu üzerine Yüksek Lisans programına katıldı ve 2005’te yönetmen olarak Sanat Kurumu Jüri özel ödülüne layık görüldü.

Ankara Devlet Tiyatrolarında rejisör olarak sahneye koyduğu Kırmızı Başlıklı Kız (3+ Çocuk Oyunu) Küçük Bir Mucize (Bir Jazz Müzikali), Üç Şehzade, İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahneye koyduğu Macbeth eserlerinde maske ve kukla tekniği kullanmayı tercih etti. Elde ettiği görsellik ve tercih ettiği oyunculuk formları ile Türk Tiyatrosunun panoramasına özellikli renkler kattı.

2008 senesinde Süper Babaanne’de Asuman kişiliğini canlandıran Ulviye Karaca ardından hemen hemen 7 yıl devam eden Beni Affet isimli dizide Zühre Kozan kişiliğine hayat verdi. Yazıp yönettiği ve oynadığı birden çok tiyatro oyunu mevcuttur. Ayrıca Tiyatro Maske Genel Sanat Yönetmenliği, G.Ü. İdari İlimler Fakültesi Maliye, Oyun Sepeti, Kanal Karabaş, Atv Çocuk Kulübü, Kanal D Çocuk Kulübü, Papubu Yarım Çocuk Kukla Programı gibi progrmlarda yapımcı yönetmen olarak görevler üstlendi.

Balık burcu olan oyuncu 1.67 boyunda ve 70 kilodur.
İnstagram kullanmaktadır ve bu yazının hazırlandığı an saygınlığı ile İnstagram hesabında 137 bin takipçisi bulunmaktadır.
Günümüzde atv ekranlarında yayına giren Gençliğim Eyvah dizisinde Nuriye Bozoğlu kişiliğini canlandırmaktadır.
İnstagram adresi https://www.instagram.com/ulykaraca/

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.