Ulvi Alacakaptan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
373
Ulvi Alacakaptan Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ulvi Alacakaptan Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ulvi Alacakaptan Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ulvi Alacakaptan Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ulvi Alacakaptan Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ulvi Alacakaptan

Ulvi Alacakaptan, 1949 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi Şişli Yüksek Okulu İşletmecilik bölümü’nü bitirdi ve ilk kez 2.sınıfta bir skece çıktı. 1960’ta İstanbul Radyosu Çocuk bölümüne seçildi ve 1967’ye kadar İstanbul Radyosu’nda çalıştı. Ve aynı seneler içinde oyunlar yönetti ve oynadı.

Ulvi Alacakaptan, 1969-1971 senelerı içinde Dostlar Tiyatrosu sınavını kazandı ve iki yıl eğitim gördü. 1969-1978 senelerında Dostlar Tiyatrosu’nda; Soruşturma, Alpagut Olayı, Abdülcanbaz, Azizname, Sili’de Av, Kerem Gibi, Havana Duruşması, Ortak, Ezenler, Ezilenler, Baş kaldıranlar Düşmanlar , Bitmeyen Kavga, Sabotaj Oyunu, Devrik Süleyman, İkili Oyun gibi oyunlarda oyunculuk, yönetmen yardımcılığı ve dramaturgluk yaptı.


1978-1980 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’na konuk oyuncu olarak Ayak Bacak Fabrikası’nın başkarakteri ile katıldı. Ertesi yıl Beş Para Etmez Oyun’da rol aldı, Mahmut Gökgöz’le kurdukları Gönüllü Çocuk Oyunları Kolu için Sakarca’yı yönetti ve başrolünü oynadı. 1980-1984 Ferhan Şensoy ile Ortaoyuncular’ın kuruluşuna katıldı. İlk oyun Şahları da Vururlar’da Şah rolünü belirli aralıklarla dört yıl oynadı. Yine Ferhan Şensoy’un Fırıncı Şükrü, Deli Vahap Nuri ve Ötekiler adlı sahne yazısında görev aldı. Kısa bir süre Tuncay Özinel Tiyatrosu’nda Ferhan Bizim Sınıfın’da başrolü üstlendi.

1981-1983 Egemen Bostancı’nın Uluslararası Sanat Gösterileri’nde çalıştı. Gol Kralı Sait Hopşait, Sezen Aksu Aile Gazinosu, Hababam Sınıfı Müzikali, Emel Sayın Neşe-i Muhabbet, Neşeli Kuklalar gibi gösterilerde yer aldı. Çatal Matal Kaç Çatal isimli çocuk şenliğinde sahneyi Adile Naşit, Altan Erbulak, Barış Manço gibi isimlerle paylaşımı yaptı ve gösterinin yönetmenliğini üstlendi, 1985 değistirdiği yaşam şekiline uygun olarak Çağrı Sahnesi’ni kurdu ve İbrahim Sadri’nin Aykırı Gece Karşılamaları adlı ilk oyunun ismini İnsanlar ve Soytarılar olarak değiştirerek sahneye koydu.

Ulvi Alacakaptan, 1986 Sanat Manata Karşı’da oyuncu,yazar ve yönetmen oldu. 1987 Birlik Sanat Ürünleri A.S, Yönetim Kurulu Başkanı oldu. 1987-2000 Birlik Sanat A.Ş ye bağlı Birlik Sahnesi’nde…. Efendi Hayrettin, Süperstar, Başkasının Ölümü, Dünya Hali, Kara Geceler, Efendim Garip Ama Türkiye, İşte Meydan İşte Şeytan, Kanal 900, Günümüz Güldürümüz, Meddah ve yardakçıları, Kara Gecelerin intikamı, Heybe, Ceberrut, Kaynana, Çalamikrofon isimli oyunları yönetti, oynadı

Ulvi Alacakaptan, 1994-1997 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı’na Gösteri Sanatları Merkezi isimli bir tiyatro okulu kurdu, Genel Sanat Yönetmenliği ve Politik Tiyatro hocalığını üstlendi. GSM de Fetih/Bir Gül Macerası ve Necip Fazıl Kısakürek’in Ahşap Konak isimli oyunlarının yönetmenliğini yaptı. Esiktekiler Tiyatro Alaturka ve Büyük Hakikat oyunlarında süpervizör oldu.

1980 senesinde ilk sinema yaşamına başladı. İlk olarak Talihli Amele filminde oynayan Alacakaptan, bunla yetinmedi ve sinema yaşamını daha da ilerleterek, Postacı (1982), Sahibini Arayan Madalya(1987) ve Minyeli Abdullah (1990) filmlerinde oynadı. Ayrıca TV filmlerinden Adadakiler, Ahmet Hamdi Tanpınar, Üç İstanbul, Mimar Sinan, Kuruluş filmlerinde oynadı. Ayrıca Hababam Sınıfı Müzikali’nde de yer aldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.