Uğur Yücel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
254
Uğur Yücel Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Uğur Yücel Kimdir? Biyografisi, bölümünde Uğur Yücel Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Uğur Yücel Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Uğur Yücel Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Uğur Yücel

Uğur Yücel, 1957 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitirdi ve 1977 senesinde tek kişilik bir gösteri oyunculuk kariyerine başladı.

Uğur Yücel, 1975-1984 senelerı içinde Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu, Haldun Dormen Tiyatrosu ve Şan Müzikholü’nde çeşitli oyunlarda oynadı. Selamsız Bandosu ve Muhsin Bey (1987) adlı filmlerdeki rolleri ile büyük çapta beğeni aldı.

Bunların dışında, Sezen Aksu ve Müjde Ar ile ayrı ayrı sahne şovları da yapan Uğur Yücel, televizyonda, Aziz Ahmet, Karanlıkta Koşanlar, Alacakaranlık ve Hırsız Polis gibi dizilerde oynadı; bunlardan Karanlıkta Koşanlar’ın tamamını ve Alacakaranlık’ın bazı bölümlerini (Alican Yücel takma adıyla) yönetti. Karanlıkta Koşanlar dizisinin konusunu, Ahmet Ümit’in polisiye öyküsünden uyarlayarak yazdı; Alacakaranlık’ın yazımına da katkıda bulundu.


Arabesk’le, Sinema Yazarları Derneği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, Muhsin Bey’le Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerini aldı. İlk sekiz bölümünü çektiği İkinci Bahar adlı Tv dizisiyle İletişim Fakültesi En İyi Tv Yönetmeni Ödülünü aldı. Gemide ve Laleli’de Bir Azize filmlerinin müziklerini yaptı. Yönettiği ilk film olan Yazı Tura ile Antalya Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ödülleri dahil 11 ödül aldı. En son, 2007 senesinde sona eren Hırsız Polis isimli dizide rol aldı ve başrollerini Türkan Şoray ile birlikte paylaşımı yaptığı Hayatımın Kadınısın adlı filmi çekti.

2008 senesinde Türkiye’de bir ilk olan Kolay Gelsin adlı doğaçlama sit-com denemesinin yönetmeni oldu, ama proje uzun ömürlü olmadı.

2008 – 2010 senelerı içinde yayına giren Canım Ailem adlı dizide başrol oynadı. Kendi yönettiği Ejder Kapanı adlı sinema filminde Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler, Berrak Tüzünataç ve Ceyda Düvenci ile birlikte başrolü paylaşımı yaptı.

Uğur Yücel, Derya Alabora ile evli ve bu evlilikten Can adında bir oğlu var. İstanbul’da yaşamaktadır.

2013 senesinde Benim Dünyam adlı sinema filminin yönetmenliğini yapan Uğur Yücel, bunun bunun yanında filmde Mahir Hoca kişiliği ile Beren Saat ile birlikte rol aldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.