Üçüncü Mustafa

Üçüncü Mustafa

16 Temmuz 2015 0 Yazar: Biyografi

Üçüncü mustafa 28 ocak 1717 yılında istanbul’da doğmuştur. Üçüncü ahmet’in ve mihirişah sultanın çocuğudur. Yassı burunlu, siyah sakallı orta boylu iri gözlü fiziğe sahip olan üçüncü mustafa’ının aynı zamanda kuvvetli ve cüselli bir vücüdu vardı. İslam ve osmanlı tarihleri hakkında araştırmalar yapan üçüncü mustafa iyi bir eğtim görmüştür. Üçünçü mustafa aynı zamanda astroloj ile de ilgilenmiştir.

Çömert, yardımsever, dindar ve çalışkan olan üçüncü mustafa, yaşadığı dönmemde istanbul’da meydana gelen depremde evleri ve malları zarar gören insanlara yardım etmiştir. Bunu bizzat kendi kesesinden yardımlarla yapmıştır. Üçüncü mustafa rüşvet ve kibir den hiç hoşlanmayan biriydi. Üçüncü mastafa aynı zamanda oldukça alçak gönüllü bir padişahtı.

Rusya’ının devlete karşı saldıracağı fikrinde olan üçüncü mustafa, herhangi bir saldırıya karşı devlette büyük önlemler almıştır. Ancak savaş hazırlıklarında da dahil olmak üzere rus savaşın’da yanında bulunacak yetenekli ve bilgili kişiler bulamayan üçüncü mustafa bu nedenle üzüntüden hastalanmış ve hayatını kaybetmiştir.

21 ocak 1774 yılında hayatını kaybeden üçüncü mustafa orduda da büyük değişiklikler ve yenilikler yapmış ve eğitim şartını askerler için geçerli kılmıştır.

istanbul escort bayan