Türkan Şoray Kimdir

30.09.2021
591
Türkan Şoray Kimdir

Türkan Şoray Kimdir?, biyografi bölümünde Türkan Şoray Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Türkan Şoray Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Türkan Şoray Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Turkan Soray Kimdir

Türk sinema tarihinde bazı isimler geçmişten geleceğe uzanır. Her yaştan birinin zihninde yer edinir. Uzun seneler ekranlarda boy gösterir. Bu isimlerden birisi Türkan Şoray’dır. Sürekli gündemde yer ettiği için sürekli olarak Türkan Şoray kimdir tarzı aramalar yapılır. Bilhassa son haftalarda siyasi polemiklerle birlikte Türkan Şoray kaç yaşındadır gibi aramalar yoğunlaşmıştır.

Türkan Şoray, oyuncu, yönetme ve senaristtir. 60’lı senelerın başında sinema kariyeri başlamış ve şimdiye kadar 222 farklı filmde rol almıştır. Bu, bir kadın oyuncu için rekordur. Sinema tarihçileri aracılığıyla Türk sinemasının en iyi oyuncularından birisi olarak kabul edilir ve sultan” lakabıyla anılır. Türkan Şoray nerelidir diye merak edenler için Şoray, 28 Haziran 1945 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Dolayısıyla İstanbullu ünlülerden biri olma özelliğini taşır. Babası Halit Şoray devlet demir yollarında memur, annesi Meliha Şoray ev hanımıdır.

Türkan Şoray eğitim hayatına Rami Taş okulunda başlamıştır. Sürekli olarak mahalle değiştirdikleri için eğitim hayatına farklı okullarda devam etmek zorunda kalmış, ilköğrenimini Feriköy İlkokulunda 1956 senesinde tamamlamıştır.

Şoray’ın babası bir süre işini bırakmış ve polis olmuş, annesi de lastik fabrikasında çalışmaya başlamıştır. Ailevi sıkıntılar içinde yaşamı sürdüği için ufak yaşta zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmıştır. 1954 senesinde kız kardeşi Nazan Şoray dünyaya gelmiş, anne baba içindeki geçimsizlik de iyice artmıştır. Bunun üzerine çift, boşanmış, Türkan Şoray kız kardeşiyle birlikte annesinde kalmıştır. Bu zamanda lise eğitim hayatına devam eden Türkan Şoray, Karagümrük’teki Sarmaşık Sokak’a taşınmış, burada da zor günler geçirmiştir. Lakin burada ev sahiplerinin kızı Emel Yıldız ile tanışması, Türkan Şoray için bir dönüm noktası olmuştur.

Türkan Şoray’ın Sinema Kariyeri

Yıldız aracılığıyla Türkan Şoray Yeşilçam’a adım atmış, o dönem Nisan Haper’in asistanı olan Türker İnanoğlu, Şoray’ı keşfetmiştir. Köyde Bir Kız Sevdim filminde kendisine şans verilmiş, annesinin pek istememesine rağmen Türkan Şoray’ın sinema kariyeri başlamıştır.

İlk oyunculuk deneyimi yaşadığı zamanlarda halen 15 yaşında Şadi Çadırcı ile nişanlı olan Şoray ardından yeni teklifler almıştır. Bir süre sonra da Çadırdı ile ayrılarak İnanoğlu ile nişanlanmıştır. Aşk Rüzgarı ve Utanmaz Adam ile birlikte medyanın ilgisini üzerine çekmiş, dönemin en ünlü haftalık sinema dergilerinden Sinema’da kapak kızı olarak yer almıştır.15 Mart 1961 senesindeki sayı ile yüzü daha da tanınmış, ardından gazetelerde, dergilerde yer almayı sürdürmüştür.

Türkan Şoray, Eylül 1962’de bir film setinde Rüçhan Adlı ile tanışmıştır. Bu tanışma onun için uzun soluklu bir ilişkiye dönüşmüş, kendisinden 23 yaş büyük olan Adlı ile Şoray ile ilgili birden fazla şey yazılıp söylenmiştir. Buna rağmen çift birlikteliğini sürdürmüş, Adlı, Şoray’ın her filmde oynamamasını, dekolte giymemesini, öpüşmemesini salık vermiştir. Kendisine de “Sultanım” şeklinde hitap etmiş, ardından Şoray’ın kendisi Sultan lakabıyla anılır olmuştur.

1964 senesinde I. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde en iyi kadın oyuncu Ödülü’nün sahibi olan Türkan Şoray, ardından onlarca kez farklı ödül almıştır.

Bir Yönetmen Olarak Türkan Şoray

Türkan Şoray, 1972 senesinde Dönüş filmiyle yeni bir deneyim yaşamış, ilk kez yönetmelik yapmıştır. 1973 senesinde ikinci kez Azapta ile yönetmenlik koltuğuna oturmuştur.

1983 senesinde 20 yıllık Rüçhan Adlı ile Şoray’ın birlikteliği Adlı’nın karısından bir türlü boşanmaması sebebiyle sonlanmıştır. Şoray, Cihan Ünal ile evlenmiştir. 1987 bu evlilik de sonlanmıştır. 2000’li senelerın başından bu yana dizlerde de oynamaya başlayan Türkan Şoray Haziran 2018’de önüne iyi senaryolar gelmediği gerekçesiyle oyunculuğu bıraktığını duyurmuştur.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.